Levičarska Siriza pobedila je na prevremenim parlamentarnih izborima u Grčkoj sa 36,34 odsto glasova birača i osvojenih 149 od 300 mesta u parlamentu, samo dva manje od apsolutne većine, pokazuju danas saopšteni zvanični rezultati ministarstva unutrašnjih poslova.
Na osnovu prebrojanih 99, 80 odsto glasova Siriza ima 8,5 odsto više glasova od konzervativne stranke Nova demokratija premijera Antonisa Samarasa koji je sa 27, 81 odsto glasova osvojila 76 mesta u grčkom parlamentu, javila je grčka novinska agencija ANA.
U parlament su ušle i neonacistička Zlatna zora sa osvojenih 6,28 odsto glasova odnosno 17 mesta, Potami sa osvojenih 6,05 odsto glasova odnosno osvojenih 17 mesta i Komunistička partija Grčke sa 5,47 odsto glasova odnosno 15 mesta.
Nezavisna partija Grka sa osvojenih 4,75 odsto glasova ima 13 mesta u parlamentu kao i PASOK sa osvojenih 4,68 odsto glasova, navodi grčko ministarstvo unutrašnjih poslova.
Lider levičara Antonis Cipras će najverovatnije danas održati koalicione razgovore sa malom Nezavisnom partijom Grka koja se, poput Sirize, protivi dogovorima sa Evropskom unijom i Međunarodnim monetarnim fondom o merama štednje, dodaje Rojters.
Cipras: Grčka okreće novi list, ostavlja iza sebe katastrofalne stroge mere štednje
Lider stranke Aleksis Cipras poručio je da Grčka okreće novi list i ostavlja iza sebe poniženja i katastrofalne stroge mere štednje.
“Danas je grčki narod stvorio istoriju. Nada je stvorila istoriju”, rekao je Cipras u pobedničkom obraćanju na konferenciji za novinare.
“Suvereni grčki narod danas je dao jasan, snažan, nesporan mandat. Grčka je okrenula novu stranu. Grčka ostavlja za sobom razorne mere štednje, strah i autoritarizam, ostavlja za sobom pet godina ponižavanja i bola i sa optimizmom, nadom, dostojanstvom korača ka budućnosti”, rekao je Cipras.
Narod je, prema njegovim rečima, dao novoj vladi mandat za nacionalni preporod i vraćanje socijalne kohezije.
Cipras je kazao da Grčka danas slavi pobedu nad čeličnim stiskom elite i antidemokratskim pokretom, a da sutra nastavlja s marljivim radom.
“Ako je neko danas pobedio, to je Grčka naprezanja, rada, znanja, kreativnosti i kulture, Grčka koja se bori, nada i traži vreme i prostor da ponovo s dostojanstvom gradi budućnost”, rekao je on.
“Naša pobeda istovremeno predstavlja pobedu svih nacija u Evropi koje se bore protiv mera štednje, koje se bukvalno bore protiv pokušaja da se uništi naša zajednička evropska budućnost”, poručio je Cipras.
“Presuda grčkog naroda okončava, bez ikakve sumnje, začarani krug mera štednje u našoj zemlji”, kazao je on.
“Presuda grčkog naroda poništava danas na nesporan način sporazume o pomoći, koji podrazumevaju mere štednje i katastrofu. Presuda grčkog naroda znači da “trojka” odlazi u prošlost”, dodao je Cipras, misleći na Evropsku uniju, Međunarodni monetarni fond i Evropsku centralnu banku.
Nova vlada u Atini će, prema njegovim rečima, pregovarati s kreditorima o pravičnom i uzajamno korisnom finansijskom rešenju za Grčku.
Cipras je u predizbornoj kampanji obećao da će ponovo pregovarati o uslovima za program pomoći Grčkoj, koja je, da bi dobila kredite, morala da znatno smanji plate u javnom sektoru i penzije i poveća poreze.Drugo mesto na izborima osvojila je Nova demokratija odlazećeg premijera Antonisa Samarasa sa 28,05 odsto glasova, odnosno 77 poslaničkih mesta.
U parlament su ušle i neonacistička Zlatna zora (17 mesta), Potami (16 mesta), Komunistička partija Grčke (15 mesta), PASOK i Nezavisni Grci (po 13 mesta).
Ostale stranke, uključujući Pokret socijaldemokrata bivšeg premijera Jorgosa Papandreua, osvojile su manje od tri odsto glasova i nisu prošle cenzus.
Lidera Sirize Aleksisa Ciprasa i, po svemu sudeći, budućeg premijera, dočekale su ispred sedišta stranke u centru Atine pristalice koje već slave pobedu. Još je, međutim, prerano reći da li će Siriza obezbediti apsolutnu većinu od 151 poslaničkog mesta, što bi joj omogućilo da samostalno formira vladu.
Ukoliko ne obezbedi apsolutnu većinu, Cipras će morati da pokuša da formira koaliciju s manjim partijama ili da postigne dogovor koji bi Sirizi omogućio da formira manjinsku vladu.
Cipras (40) mogao bi da postane najmlađi premijer Grčke u poslednje četiri decenije.Pobeda Sirize bi, prema ocenama agencija, mogla da označi ne samo politički preokret u Evropi, već i da bude presudna za ostanak Grčke u evrozoni.
Cipras je najavio da, u slučaju pobede, namerava da pregovara o otpisu velikog dela grčkog duga i okončanju strogih mera štednje, što je posebno zabrinulo takozvanu “trojku” (EU, MMf i Evropsku centralnu banku).
Grčki dug dostigao je 240 milijardi evra, dok stopa nezaposlenosti iznosi skoro 26 odsto. Grci su izašli na prevremene izbore budući da parlament te zemlje iz tri pokušaja nije uspeo da izabere novog šefa države, koji bi na toj funkciji zamenio Karolosa Papuljasa, a prema Ustavu, u tom slučaju se raspisuju parlamentarni izbori.
Čestitke!
A sada ispunite obećano.
Ako Grčka duguje 240 eura to je njen problem.
Ako duguje 240 000 000 000 eura onda je to problem kreditora, a ne Grčke.
Uostalom zašto su nuđeni krediti? Zbog interesa Grčke? Ili zbog interesa finansijskog kapitala? Gledajte svoj interes. Evro je izdahnuo, svakome je jasno. I oni bi na vama i na vašoj nevolji da parazitiraju. Ima i drugih puteva osim onog ka EU. Ima i onih koji će u Grčku ulagati da bi se razvijala. I oni imaju novca. A atlanske zemlje su u ozbiljnoj ekonomskoj i finansijskoj krizi.
Ni Španija neće ćutati. Protiv interesa finansijskog kapitala istupa i Zid u malenoj Hrvatskoj i beleži zavidne rezultate.
Sramim se da je moja Srbija najkonzervativnija.
Pratim reagovanja na ovaj dan koji menja Grčku. Na takozvanim patriotskim forumima naslušao sam se takvih gluposti i budalaština da sada sigurno znam da ni jedan dan ne smemo da gubimo u Srbiji.
Svi kidaju lance neoliberalizma a ovde smo slepi i gluvi na sadašnje događaje.
Zašto?
Katolici ne vole Grke,zluradi su i kazu “platit ce te dugove otocima”,a pojedini ustaski mediju u Beogradu to sa strascu objavljuju…a ja mogu samo da im posaljem poruku,koju pas sa maslom ne bi pojeo…
EU ne voli Grcku,jer su Grci slobodari i pravoslavci,od te EU ostace samo OSOVINA Berlin-Zagreb,tvrdo jezgro(i “poluosovina” Rim-Madrid)…odlaze i Englezi i Francuzi,a ceo RADNICKI Mediteran ide,kada pobedi Podemos u Spaniji,MAKAR POBEGAO OD KAPITALISTICKOG EGOIZMA.
Rusija treba da se vrati na Mediteran i ojaca poziciju,preko Grcke,da uskoci na mesto germanske EU…Srbije,Bugarske,mozda Rumunije,jer ova EU nije odrziva.
KOJE MI VREDNOSTI DELIMO SA OVOM ELITISTICKOM EVROPOM?
Srpski “lideri” vole 1-OSOVINU BERLIN-ZAGREB (lazna EU) i 2-KAPITALISTICKI EGOIZAM (lazne reforme,bez obzira prema narodu),i tu je problema…NJIHOV!
TU JE PROBLEM SRBIJE!