Aleksej Timofejev, Crveni i beli, ruski uticaj na događaje 1941–1945,
„Ukronija“, Beograd, 2014.
Kako je nestala ruska emigracija u Srbiji? Koliko se građana SSSR i bivše Ruske imperije borilo protiv partizana na tlu Jugoslavije? Ko i kako je pripremao partizanski rat u Jugoslaviji uoči Drugog svetskog rata? Kakvi su bili odnosi ravnogorskog pokreta i pokreta Sovjetskog Saveza? Ko je stajao iza Sporazuma Broza i Šubašića koji je zapečatio sudbinu Kraljevine Jugoslavije, te koje iskustvo sučeljavanja su poneli crvenoarmejci i stanovništvo Srbije 1944? Odgovarajući na ova pitanja, autor knjige precizno trasira put između realnih i idealizovanih uzajamnih slika, pokušavajući da rekonstruiše uzajamne percepcije Srba i Rusa u toku ratnih zbivanja.
Ivan Solonjevič, Narodna monarhija,
„Ukronija“, Centar za istraživanje pravoslavnog monarhizma, Beograd, 2014.
Kapitalno delo jednog od najznačajnijih teoretičara monarhizma, gde se autor nedvosmisleno opredeljuje kao pravoslavni saborni monarhista. Na taj način, Ivan Solonjevič je, kako stoji u predgovoru srpskom izdanju, jasno omeđio samu ideju narodne monarhije od površnih kvazimonarhističkih ideja tzv. „demokratskog monarhizma“ s jedne, i „diktatorstva“ s druge strane, detaljno obrazlažući zašto narodu ne treba „ni tiranin ni lutka, već domaćin“.
Marko Parezanović, Energetska bezbednost,
Nova srpska politička misao, Beograd, 2014.
Borbe u energetskom sektoru su svakodnevne i nemilosrdne, one nikada nisu objavljene i nikada se neće završiti. U naučnoj monografiji „Energetska bezbednost“, autor iznošenjem stavova kroz neposredno istraživanje nastoji da na osnovu dostupne naučne, stručne i druge raspoložive građe, kao i na primeru realnih kretanja energetskih procesa u unutrašnjim i spoljnopolitičkim tokovima, sistematizuje dosadašnja saznanja. Ističući da disbalansi u međusobno suprotstavljenim interesima predstavljaju izvorište konflikta i kriza u ovoj oblasti, Parezanović zaključuje da otuda nije nerealno reći da će 21. vek biti obeležen borbom za energetske resurse, borbom u kojoj se neće birati ni sredstva ni metode radi ostvarivanja ciljeva.