Ministar energetike Aleksandar Antić izjavio je danas da je iz budžeta tog ministarstva za energetski zaštićene kupce izdvojeno 680 miliona dinara, od 120 do 240 kilovat sati mesečno električne energije odnosno određene količine gasa i toplotne energije.
On je na sednici parlamenta gde se raspravlja o amandmanima na predloženi zakon o energetici podsetio i da su budžetom za 2015.godinu predviđena ista socijalna davanja kao do sada.
Prethodno je poslanik Demokratske stranke Balša Božović predložio da se “s obzirom na recesiju, smanjenje plata I penzija, i poskupljenja životnih namirinica u sledećoj godini” troškovi prilikom izdavanja uverenja o statusu “energetski ugroženog kupca” (socijalno ugroženog) prenesu na lokalnu samoupravu.
“Kada socijalno ugroženi nema novca da plaća punu cenu energenta ne treba ga dodatno finansijski opterećivati sa plaćanjem taksi prilikom izdavanja tog zahteva. To je licemerno”, rekao je Božović.
Antić je, odbijajući amandman, odgovorio i da se suštinski slaže sa Božovićem, ali je objasnio da taj predlog nije u skladu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi.
“Ja se suštinski slažem sa vašim amandmanom, ali to nije pravno moguće zato što zakonom o energetici mi ne možemo da uređujemo trošenje budžetskih sredstava lokalnih samouprava. To je nemoguće na taj način rešiti. Kada se bude donosio
Zakon o lokalnoj samoupravi to možemo da uvedemo kao kategoriju”, rekao je Antić.
Božović mu je potom odgovorio da je Zakon o lokalnoj samoupravi prekršen kod izmena zakona o planiranju I izgradnji jer je smanjen veliki deo pihoda opštinama po naknadi za uređenje građevinskog zemljišta.
“A sada odbijate amandman jer navodno štitite budžete lokalnih samouprava”, naveo je poslanik DS.
Poslanici Skupšine Srbije danas razmatraju amandmane na pet zakonskih predloga..
Poslanici Skupštine Srbije razmatraće nešto vise od 100 amandmana na ukupno pet predloga zakona među kojima je i predloženi zakonu o energetici, koji predviđa lakše ulaganja investitora u oblast energetike i usklađivanje te privredne oblasti sa pravilima EU.
Tokom načelne rasprave predstavnici poslaničkih klubova stranaka na vlasti i u opoziciji najavili su podršku predlogu zakona o energetici, zbog njegovog reformskog karaktera, mogućnosti većeg ulaganja u energetski sektor i zbog usklađivanja te oblasti Srbije sa Trećim energetskim paketom EU. Izuzetak je Nova stranka, čiji predstavnici su istakli da njeni članovi nisu imali vremena da pročitaju zakon.