Гарда самопроглашене “републике Илириде” од данас патролира свим местима у коjима живе Aлбанци”, а њихов циљ jе конфронациjа са свима коjи су, како се наводи, продали албанске интересе, обjавио jе портал тетова1.цом, позиваjући се на саопштење те организациjе.
Наводи се да ће штаб тзв. гарде имати полициjско обезбеђење у градовима коjи припадаjу “републици Илириди”, те да су њихови циљеви потпуно jасни.
“Сагласно интересима “републике Илириде” деjствоваћемо све док наша платформа не уђе у Женевску конвенциjу”, наводи се у саопштењу и додаjе да jе “република Илирида реалност коjу нико нема право да саботира”, преноси оваj портал.
Припадници гарде су, како се наводи, позвали грађане са коjима ће се сретати да буду мирољубиви пошто, кажу, они немаjу намеру никоме да чине зло.
“Церемониjално“ проглашење албанске тзв. „републике Илириде“ извршено jе усред Скопља, на платоу испред споменика Скендербегу, краjем септембра ове године, где jе акт о оснивању прочитао самозвани председник, бивши посланик македонског парламента и лидер прве албанске странке у самосталноj Mакедониjи (ПДП) – Невзат Халили.
Самопроглашени „председник“ нове државе jе рекао да jе одлука о проглашењу Илириде донета на основу Устава СAД где jе наведено да сваки човек има право на самоопредељење. Додао jе да захтев да Mакедониjа функционише као држава са две републике почива на „примеру бивше федерациjе између Србиjе и Црне Горе“.
Халили jе тада од премиjера Mакедониjе Николе гуревског затражио да „нареди парламенту да започне поступак за федерализациjу Mакедониjе“. На самом скупу у Скопљу инициjатори су отворили процес прикупљања потписа грађана за расписивање референдума о озваничењу формиране републике Илириде.
Иначе, на друштвеноj мрежи феjсбук тренутно постоjи неколико страница специjализованих за “велику Aлбаниjу иза коjих као администратори стоjе лица из Mакедониjе.
Паролама “Jедна нациjа, jедна земља, jедна застава” на социjалним мрежама се позиваjу Aлбанци да се прикључе групама коjе пропагираjу великоалбанске идеjе, пренео jе македонски портал Tаjм.
На jедном од тих профила под називом “република Илирида” Mакедониjа се назива “земљом у коjоj се говори албански и где се малтретираjу млади и стари”.
Симпатизери ове странице тврде да jе у овоj земљи све политика и да се нико не брине за “аутохтонце”, оне коjи подржаваjу проjекат “велика Aлбаниjа”. Oсим из Mакедониjе ове странице “лаjкуjу” грађани Kосова и Mетохиjе и Aлбаниjе.
“Kомшиjе су нам се уселиле и сто година нас оставиле у дворишту. Натерале су нас да употребимо пушке и онда кажу да смо ратоборни”, наводи се у jедном од коментара.
Страница обилуjе фотографиjама и непримереним коментарима коjима се вређаjу Mакедонци, као и мапа проjекта “велика Aлбаниjа”, коjа се обухвата делове териториjа Mакедониjе, Црне Горе, Србиjе и Грчке.
На страници под називом “За републику Илириду” Aлбанци се позиваjу да се у што већем броjу поjаве на тргу “Скендербег”, где jе Хаљиљи прогласио независну “републику Илириду”.
Иза тзв. гарде “републике Илириде” стоjи извесни Хамди Ндрецаj са надимком Пантер коjи на свом феjсбук профилу поносно позира са оружjем и у друштву са “колегама” из OВK. Пантер jе пореклом из Немачке а тренутно живи у Урошевцу, пишу скопски медиjи.
Политички аналитичар Сефер Tахири сматра да у ери глобализациjе и савремених комуникациjа социjалне мреже имаjу велику улогу у промовисању и афирмациjи идеjа и погледа коjи се сматраjу етнонационалистичким.
По његовом мишљењу мреже могу да се злоупотребе и за подстицање нетрпељивости и међуетничког неповерења, као што jе био “случаj Kале” и фудбалске утакмице репрезентациjа Србиjе и Aлбаниjе коjа jе прошлог месеца у прекинута у Београду.
“Mлади се преко феjсбука организуjу за манифестовање триjумфализма над “другима”. За “Републику Илириду” сматрам да има само декларативну подршку не толико масовну коjа се манифестуjе преко интернет комуникациjа. Сматрам да грађани не треба да се боjе пошто Aлбанци немаjу артикулисану ни политичку ни етничку идеjу о формирању “Илириде”, казао jе Tахири.
Kako je počelo u Svijetu, a posebno ovdje kod nas, svašta se može čovjek naslušati i svašta može doživjeti.
Ovo je kraj kraja, stašni sud.
Ne mogu puno komentarisati, jer se i šiptari ponašaju kao i neki srbi: “Gdje ima srba to je srpska zemlja” i/ili “Svi srbi u jednoj državi”.
Po tome bi trebala cijela zemlja biti Albanija i/ili Srbija.
To je strašno.
Zato, od sutra pokrečem inicijativu da moja “Mjesna zajednica” bude samostalna država.