Zašto se pobunio Irak?

Piše Zoran Milošević

Posmatrači tvrde da je sukob u Iraku tek počeo i da će na Bliskom istoku „sada početi rat svih protiv svih“. Ostaje, zasada, nejasan odgovor na pitanje: kakvu ulogu SAD igraju u tome?

Mnoge neameričke procene govorile su da se vlast u Iraku, na čelu sa Kurdom Džalalom Talabanijem, neće održati kada se povuče američka vojska. I bili su u pravu. Novi ustanak kao vetar razbija strukture koje su formirali Amerikanci. Ustanak u osnovi vode bivši saradnici Sadama Huseina, a ne Al Kaide, kako to trube zapadni mediji. Ustanici se bore pre svega protiv iranskih piona u Iraku, navodi ruski portal interpolit.ru.

TREĆI IRAČKI RAT Džastin Rajmond, za američki portal Antiwar.com, ustanak sunita u Iraku naziva „Treći irački rat“ i smatra ga logičnom posledicom američko-britanske agresije na ovu zemlju. Neočekivano, iz Al Kaide izrodio se pokret „Islamska država Iraka i Levanta“. Posle zauzimanja Mosula (dva miliona stanovnika) ovaj pokret kontroliše trećinu Iraka i nastavlja prodor na istok zemlje. Premijer države Nuri al Maliki traži vojnu pomoć od SAD, a Obama odgovara „da razmatra sve mogućnosti“. Ovde je posebno interesantno da se iračka armija, na koju su Amerikanci potrošili milijarde dolara, gotovo raspala.
Maliki je takođe zatražio pomoć od Irana koji je odmah poslao elitnu jedinicu Iranske revolucionarne garde i svog najboljeg generala da pomognu šiitskoj vladi u Bagdadu. Iranci su već zauzeli položaje u Tikritu, Kerbali i Nadžafi (simbolima šiitizma u Iraku). Drugim rečima, kada su SAD napale na Irak, svrgnule su svetovni režim Sadama Huseina i, kako kažu, sa „uspehom predale državu Irancima“. U tom smislu, svi Amerikanci koji su se zalagali za napad na Irak postali su „heroji grešaka“, jer su navodno naseli na iranske ideje. Dosledno ovakvom razmatranju − Iran je i glavni pobednik u američkom napadu na Irak.
[restrictedarea] Britanski portal BBC Russian.com takođe se slaže sa ocenom da je uklanjanjem Sadama Huseina i uklanjanjem Iraka kao regionalnog političkog igrača glavni dobitnik postao Iran, jer su šiiti postali njegovi saveznici u daljoj borbi za Srednji istok. No, pored religioznih razlika u Iraku, dodatnoj pometnji i radikalizaciji sukoba mišljenja doprinosi krah ekonomije. Naime, iako imaju velike rezerve nafte, posle agresije SAD i Velike Britanije Iračani su postali samo siromašni stanovnici o kojima niko nije vodio brigu, a država koja nije imala ni dolara duga za vreme Sadama Huseina sada duguje preko 60 milijardi dolara. Pored toga, sa okupatorima došla je strašna korupcija.
Nemački list „Zidojče cajtung“ (autor Tomas Avenarijus) pokret „Islamska država Iraka i Levanta“ naziva terorističkim, iako su njegove glavne vođe „bivše pristalice diktatora Sadama Huseina“. Zauzevši Mosul, ustanici su došli ne samo do oružja nego i do novca (najmanje 350 miliona evra) čime su stekli značajne prednosti u finansiranju svojih borbenih aktivnosti. Sada se ustanici usmeravaju na Bagdad i prete da smene vladu šiita u Iraku. Upravo zbog toga mnogi ustanak doživljavaju i ocenjuju kao sunitski ustanak protiv šiita.

IDEALNI KANDIDAT SUNITA Kurdski političari u Iraku smatraju da iza ustanka sunita stoji 71-godišnji Izet Ibrahim al Duri, bivši potpredsednik Sadama Huseina, njegov zamenik u BAAS partiji i zamenik glavnog komandanta oružanih snaga Iraka. On je idealni kandidat da oko sebe okupi sunite Iraka, jer je od samog početka istupao protiv američke okupacije. Pored toga, lično poznaje sve vođe sunitskih plemena i Iraku. Ostao je veran socijalističkoj ideologiji BAAS partije. Kao bivši glavnokomandujući, Ibrahim al Duri ima autoritet kod bivših oficira, koji su se posle rasformiranja iračke armije od strane SAD 2003. godine našli na ulici. Zato je Mosul bio meta i brzo je osvojen, kao centar gde su se okupili bivši Sadamovi saradnici. Takođe, Mosul je postao centar arapskog nacionalizma i tamo se, takođe, očuvala ideologija BAAS partije Sadama Huseina. Amerikanci su, znajući sve to, ponudili za glavu Ibrahima al Durija 10 miliona dolara.
Šiiti, iza kojih stoji Iran, shvatili su koliko je za njih ustanak sunita opasan, jer ih oni smatraju jereticima i žele da sruše njihove svetinje u Nadžafi, Kerbeli i Samari. Zbog toga je duhovni lider šiita u Iraku, ajatolah Ali al Sistani pozvao sve svoje sledbenike u sveti rat protiv ustanika. To je imalo odjeka i hiljade ljudi se upisalo u dobrovoljce za odbranu Bagdada.
Pokret „Islamska država Iraka i Levanta“ Zapad inače smatra najvećom terorističkom organizacijom, pri čemu ga, što je krajnje neobično, finansira Saudijska Arabija, saveznik Zapada. Isto tvrdi i ruski portal postskriptum.org, koji ističe da je ustanak sunita u Iraku projekat Saudijske Arabije. Naime, irački premijer je za kralja ove države samo „iranska marioneta“, te je odbio da pošalje ambasadora u Bagdad, a uložio je i značajna sredstva za njegovo obaranje. Ako je to tačno, onda znači da je sukob u Iraku tek počeo, jer će sada na Bliskom istoku početi, kako kažu upućeni, „rat svih protiv svih“. Ostaje samo još uvek nejasan odgovor na pitanje: kakvu ulogu SAD igraju u tome?
[/restrictedarea]

Jedan komentar

  1. Pitanje, šta `kaže` Izrael na to, da se njegovi protivnici `tamane` , kao i drugo, da li svaki rat ili sukob može prestavljati izvor profita za `daleke` SAD se ne postavlja ?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *