U Ukrajini nije održan referendum o stupanju zemlje u NATO, zakazan za 15. jun. Predlog referenduma o NATO-u je iz oblasti ukrajinske političke fantastike, kaže analitičar Centra koordinacije Nova Rusija Dmitrij Dzigovbrodski.
U svakom slučaju za sada. Jedna je stvar bila falsifikovati za 4-6% rezultate izbora 25. maja. Ali sasvim druga pripisati 45-50% glasova. I ni po kakvim kriterijumima Ukrajina sada ne može da prođe u pravo članstvo, smatra Dmitrij Dzigovborski.
Treba razumeti da zemlje koje žele da stupe u NATO moraju da prođu čitav niz obaveznih procedura. Izuzetaka ovde ne može biti. U prvom redu zemlje ne treba da imaju teritorijalne probleme i unutrašnje konflikte. A u Ukrajini se sada vodi građanski rat. Kaznena operacija na jugoistoku nastavlja se i bolnice su zatrpane ranjenicima. Kijevski vlasti se ne ustežu da gađaju raketama civilne gradove.
Ma kako to bilo paradoksalno, ali protiv referenduma uoči izbora 25. juna istupao je i sam predsednik Ukrajine. Ne zato što je on lično protiv učešća Kijeva u NATO-u. Porošenko je sa obe ruke ”za”.
Suština problema je u tome što je ”protiv” do sada bila većina stanovništva Ukrajine. Petar Porošeno u jednom od svojih istupanja tačno mesec dana pre planiranog referenduma izjavio je da će takav referendum podeliti zemlju, a njegov negativan rezultat će za niz godina zatvoriti pitanje.
A Porošenko ne želi da ga zatvara za duge godine. On se nada da će Kijevu na predstojećem samitu NATO-a u Velsu biti ponuđen Akcioni plan za članstvo u alijansi ili pridruženo članstvo.
Razlike između punopravnog članstva i pridruženog su otprilike iste kao i između registrovanog braka i građanskog. Pri pridruženom članstvu može se skoro sve kao pri članstvu, ali ne treba održavati referendum, hitno modernizovati armiju, menjati zakone. Pa i svaka virtuelna ”agresija” protiv Ukrajine neće se razmatrati kao napad na člana NATO-a. U pridruženom članstvu Ukrajina može da bude godinu dana, 10 godina. U NATO-u i SAD nadaju se da pridruženo članstvo za Ukrajinu neće tako nervirati Moskvu. Mada, naravno, teško je poverovati da Moskva neće shvatiti šta će to označavati.
Prijem ili ”veridba” Ukrajine sa NATO-om deo je velike geopolitičke igre koju vode SAD, govori zamenik direktora Centra za ukrajinistiku i belorusistiku Moskovskog državnog univerziteta Lomonosov Bogdan Bespaljko. Članstvo u NATO-u nije samo sebi cilj. Glavni zadatak je odvojiti Ukajinu od Rusije i istovremeno zabiti klin između Rusije i Evrope.
Sada vladajućoj vrhuški koja je zauzela vlast u Kijevu, postavljen je zadatak da započne aktivna borbena dejstva protiv Rusije. Na sve načine je na to nutkaju prekookeanski sponzori. To je potrebno i samoj aktualnoj ukrajinskoj eliti, zato što izbora nema. Pod rečima ”aktivna borbena dejstva” imam i vidu ne samo vojne akcije, već i konfrontaciju sa Rusijom na svim nivoima političkog života.
Ukrajinu, kaže Bogdan Bespaljko, aktivno pretvaraju u nešto poput ”četvrtog rajha” koji će pre ili kasnije uvući u NATO i pretvoriti u oružje za udare po Rusiji.
http://serbian.ruvr.ru/2014_06_17/Kijev-i-NATO-Ukrajinu-zhele-da-uchine-oruzhjem-protiv-Rusije-3413/
Rusijo, Putine nepravite greške koje smo mi Srbi činili u borbi za opstanak na svojim vekovnim OGNJIŠTIMA.Slušali smo svoje neprijatelje i izgubili smo naše KRAJINE.