Na osnovu sve agresivnijeg istupanja članova Stručnog saveta za biološku sigurnost, zaključujemo da ovaj „ekspertski“ tim namerava da ubrzanim postupkom donese odluku o neophodnosti promene Zakona o zabrani GMO. Sudeći prema dokumentima objavljenim u Vikiliksu, razloga za žurbu ima napretek: nakon analize ovih dokumenata možemo da zaključimo da su sredstva iz američkih fondova namenjena podršci kampanje za GMO usmerena ka naučnoj zajednici, uz konkretno navođenje adrese na kojoj se nalaze proGMO aktivisti, a to su „ministarstvo poljoprivrede i Nacionalni Savet za biološku sigurnost“, za koje se tvrdi da „tesno srađuju sa USDA na ubrzavanju procesa za donošenje odluke o GMO“. Sledi detaljni opis strategije i navođenje ciljanih grupa koje bi trebalo obraditi i edukovati „radi povećanja svesti o vrednosti GM hrane i stvaranja povoljnijeg ambijenta za pro-bioteh politiku“. U troškovniku za jedan (navedeni) period edukacije, nalaze se stavke: transport, smeštaj, zakup prostorija – ( 2000 dolara); zakup soba 1500 dolara; troškovi za lokalne govornike (dvojica) 1000 dolara; lokalni transport 1600 dolara; troškovi komunikacije 3000 dolara; troškovi za reklamni materijal 960 dolara; troškovi prevođenja na srpski 3000 dolara; prevod titla za (propagandni) dokumentarni film 6000 dolara – ukupno 19.060 dolara.
Ambasada naglašava da je krajnji cilj „stvaranje partnerskih odnosa u zajedničkom interesu radi zajedničke borbe protiv anti-GMO pozicija u godinama koje dolaze“. Podaci o količini novca prebačenog u ruke odabranih ekspertskih grupa i političara u cilju „edukovanja potrošača, medija, poljoprivrednika i kreatora politike o prednostima biotehnologije u poljoprivredi“, predstavljaju razlog za raspuštanje ovog ekspertskog kružoka, ali ako i dalje nameravaju da zadrže poluge vlasti, možda bismo mogli da postavimo pitanje njihovog legitimiteta, s obzirom da im je – sudeći prema Rešenju o formiranju Stručnog saveta – istekao mandat. Ovo je moguće zaključiti na osnovu Rešenja od 24. septembra 2009. god. o formiranju Stručnog saveta (18 naučnih radnika) ovlašćenih da u periodu od 4 godine brinu o biološkoj sigurnosti. Ukoliko ne postoji neki dopunski akt o produženju mandata, pitanje za ministra glasi: da li je mandat ovog savetodavnog tela istekao?
U međuvremenu smo imali uvid i u dokumenta od 17. oktobra 2012. u kojem USDA Forin agrikalčeral servis iznosi analizu stanja u Srbiji, kritikujući odgovorne što još uvek nije došlo do izmene važećeg Zakona o genetički modifikovanim organizmima (GMO) „uprkos oštroj reakciji SAD i EU i ostalih članica VTO“. Iz daljeg teksta se vidi da je promena Zakona samo prvi korak na putu bez povratka: „Ovaj zakon će predstavljati osnovni okvir za biotehnologiju u Srbiji, što znači da će država u potpunosti harmonizovati propise sa politikom EU i dozvoliti uvoz i uzgajanje bioteh-useva i proizvoda…Čim dođe do promene zakona, uslediće osam pratećih zakona, koji će biti usvojeni odmah po usvajanju izmenjenog Zakona“. Lamentirajući nad strogim i „nepravednim“ zakonom autori dokumenta izražavaju žaljenje što su „lokalni stočari u poslednje tri godine morali da kupuju samo lokalno proizvedenu stočnu hranu (genetski nemodifikovana soja) po višim cenama nego što su u zemljama EU“, uz obećanje da će nepravda biti ispravljena čim im država omogući da kupuju jeftinu uvoznu GM soju. Naši američki prijatelji su dali precizne podatke o površinama pod sojom i ukupnoj godišnjoj proizvodnji i potrošnji soje, zaključivši (sa žaljenjem?) da „Srbija u potpunosti zadovoljava svoje potrebe“.
Oni nisu nasi prijatelji a i oni koji promene zakon krivicno treba da odgovaraju,jer rade protiv zdravlja srpske nacije,isto kao i prijatelji koji su nas bombardovali u NATO agresiji na srpski narod.
U svetu je milion ljudi potpisalo peticiju protiv GMO Monsanta,sto Pecat to ne organizira on line?