Piše Miodrag Zarković
Ciklus filmova i drama, po delima Crnjanskog, valjalo bi da podseti srpsku javnost na to kako izgledaju odista vrhunski umetnici, za razliku od izvikanih pripadnika današnjih „elita“
Mnogo je puta Radio-televizija Srbije bila kritikovana na ovim stranicama, tako da možda iznenađuje to što će taj vajni „javni servis“ ovog puta biti pohvaljen, ali šta da se radi, zaslužili su: RTS se najzad setio da barem na neki način obeleži značajan jubilej, a to je 120 godina od rođenja srpskog književnog diva, Miloša Crnjanskog.
U ime jubileja, RTS će tokom oktobra prikazati niz ekranizacija dela Crnjanskog. Biće, takođe, upriličene i dve emisije o velikom srpskom piscu, kojima bi ovaj ciklus trebalo da bude zaokružen. I to je, dabome, pohvalno, a i korisno kako bi u vladajućoj, sveopštoj poplavi kojekakvih izvikanih kulturnih „veličina“ podsetio javnost na to kako odista izgledaju vredna umetnička dela i kakvi stvaraoci stoje iza istih. Ko god da pogleda neku od ekranizacija po delu Miloša Crnjanskog, ili raspravu o njegovom značaju za srpsku i evropsku književnost dvadesetog veka, mnogo će teže posle toga ozbiljno shvatiti današnje „velikane“, kao što su, na primer, Biljana Srbljanović ili Svetislav Basara.
Još samo kada bi se RTS setio da se na isti način oduži još jednom jubileju koji pada baš ove godine, a to je 200-godišnjica rođenja Petra Petrovića Njegoša. Uostalom, čak je i neprevaziđeni Igor Marojević priznao u jednoj svojoj kolumni da je Njegoš „dosta talentovan pisac“.
***
Za to vreme, B92 se bavila stvaralaštvom ovdašnjih zakonodavaca, tj. zakonima. Dva dana posle smene Đilasa, na B92 prikazan je prilog, završen sledećim pojašnjenjem daljeg zakonitog postupanja u vezi sa gradskom vlašću u prestonici:
„Dragan Đilas u narednih mesec dana obavljaće tehničke poslove. Posle tog roka, u slučaju da novi gradonačelnik ne bude izabran, Vlada formira privremenu upravu, koja može trajati najviše dva meseca. Posle isteka tog roka, izbori moraju biti održani najkasnije 60 dana od dana raspisivanja“, pročitala je novinarka na kraju priloga.
Lepo i poučno. Samo, zbog čega ovakav sažetak izostade kada su, ne tako davno, smenjivani predsednici četiri opštine na severu Kosova i Metohije? Zašto se B92, ili ostala glasila, tada ne setiše slova zakona, pa ne upoznaše gledaoce sa pravnim osvrtom na to uklanjanje? Da li možda zbog toga što bi svako pozivanje na prava pokazalo da su te smene izvedene protivzakonito?