Мађарска хоботница

Стадион поред премијерове куће: Виктор Орбан

За  „Печат“  из Будимпеште ВЛАСТИМИР ВУЈИЋ

Зашто Мађар Балинт, дугогодишњи успешни министар просвете и науке у претходним владама, није погрешио када је јавно оптужио премијера Виктора Орбана да је од Мађарске направио мафијашку земљу

Иако нема ни индустрију, нити трговину, градић Фелчут (46 километара западно од Будимпеште) у жупанији Фејер, са својих 1.800 житеља већ другу годину за редом има највећи доходак по глави становника у Мађарској. Уз то, „Фелчутско спортско удружење“ (ФСУ), поред сениорске и ветеранске фудбалске екипе, има и девет млађих узрасних категорија фудбалера, иако месна основна школа броји свега 100 ђака. Посебно занимљиво је, међутим, што се у поменутом месту већ годину дана приватно гради најсавременији фудбалски стадион за 3.500 гледалаца, вредан 3,8 милијарди форинти (1 евро = 300 форинти), који ће бити завршен у априлу 2014. А најчудније – што фудбалски објекат ниче тик поред куће контроверзног десничарског премијера Мађарске Виктора Орбана, који службену пријаву сталног места пребивалишта има управо у Фелчуту…

И ту почиње да се одмотава клупко до сада незабележеног државног криминала којег двотрећински владајући Фидес с Орбаном на челу већ трећу годину (после другог доласка на власт) спроводи наочиглед све огорченије, али и све немоћније, како опозиције, тако и јавности. Али, кренимо редом.

 

[restrictedarea]

ПОРОДИЧНИ БИЗНИС Анико Леваји, супруга премијера, за време прве Орбанове владавине (1998- 2002) купила је 2001. године поменуто имање (има више од 50 хектара земље!) у Фелчуту, и то од особе која је учествовала у приватизацији 12 највећих аграрних компанија у Мађарској. Четири године касније, Виктор са оцем Ђезе Орбаном, уз оснивачки улог од 150.000 форинти, формира Фондацију за образовање млађих фудбалских категорија Фелчута, а 2006, стављајући под хипотеку половину имања које је супруга Анико купила 2001. године (на којем су била и два напуштена магацинска складишта, а данас Академија „Ференц Пушкаш“), од Завода за осигурање, реосигурање и штедњу „Дунав“ (чији директор Иштван Гаранчи, уједно је и председник ФК „Видеотон“ из Секешфехервара) добија кредит од готово фантастичних 600 милиона форинти. Тим новцем Виктор Орбан одмах купује пет нових стамбених јединица са окућницама које су „заокруживале“ северозападну страну око будућег фудбалског стадиона (којем је премијер још раније наменио име „Златни тим“, у знак сећања на најславнији састав мађарске „лаке коњице“, предвођене легендарним Пушкашем) и била су намењена ВИП паркинзима. Поменута територија обухватала је бројку од 12 хиљада квадратних метара и била у тројном власништву – Виктора, Ђезе Орбана и Фондације…

У извештајима о имовини премијера Орбана, међутим, већ дуги низ година може се прочитати да право коришћења пет поменутих имања на 50 година може да има само Фондација за образовање млађих фудбалских категорија Фелчута, коју је основао баш Орбан. Врло занимљиво је да сада, у новим власничким папирима, нема ни трага од овога.

И следеће, 2007. године, Орбанова Фондација обогатила се новом површином: купљено је још два хектара земље поред источног дела будућег стадиона (и ово земљиште се модификовало, и са власничког папира потпуно је „нестало“ име његовог претходног поседника). Овом куповином све из „нацрта пројекта“ је комплетирано. Једино што је још требало чекати да би се кренуло са изградњом фудбалског стадиона је – поновни долазак Виктора Орбана на власт. А то је уследило три године касније. Апсолутна владавина омогућила му је да целокупно државно законодавство стави у функцију коришћења јавних средстава у приватне сврхе, због чега га је либерал Мађар Балинт, по струци социолог, иначе дугогодишњи успешни министар просвете и науке у претходним владама, јавно оптужио да је од Мађарске направио мафијашку земљу!

Градња фудбалског стадиона у Фелчуту на приватном поседу премијера Виктора Орбана почела је у августу 2012. године (уз ангажовање 1.300 људи), а завршетак је планиран 19 месеци касније. Политичкој и спортској јавности Мађарске Орбан је већ „открио“ да је свој лични стадион у Фелчуту (уз новоизграђене у Мезокувежду, Дебрецину и Будимпешти) акредитовао за одигравање Европског првенства за фудбалере до 17. година – чији је Мађарска домаћин догодине. У међувремену, да би поспешио што већи прилив новца у  приватни пројекат свог страначког председника, Орбанов „Фидес“ је донео закон којим је „стимулисао“ компаније и фирме да чак до 70 одсто свог годишњег пореза који плаћају у Мађарској – могу преупутити домаћим спортским клубовима по сопственој жељи (наравно, уз претходно одобрење политичких владалаца у држави)…

И 2012. године, захваљујући том тзв. ТАО новцу (подруштвљеном порезу), фудбалски клубови имали су прилив од 15 милијарди форинти, од којих је Фелчуту за изградњу стадиона припало чак 2,8 милијарди. Недостајућу милијарду форинти за свој приватни пројекат Орбан је врло брзо намакао преко финансијера своје партије, али и пословних људи, који су се напросто утркивали који ће од њих већу своту да уплати!

Заузврат, ЗОРШ „Дунав“ Иштвана Гаранчија једина је од више стотина штедионица у Мађарској коју не чека национализација, холдинг компанија „Кезгеп“ Жолта Њергеша и Лајоша Шимичке од „Фидеса“ је добила јавне уговоре од 200 милијарди форинти (895 милиона долара) чију су вредност поделиле и две приватне фирме рођене браће Леринца и Ласла Месароша, иначе градоначелника и заменика градоначелника Фелчута, двојице људи од Орбановог великог поверења. „Кезгеп“ је добио и два врло вредна владина уговора за соларну енергију (један од њих, пројекат за Универзитет „Сегедин“ на југу Мађарске, додељен му је и ако је био трећерангирани на првом тендеру). Противуслугу „Фидес“ је вратио и конзорцијуму на челу с фирмом „Евро АВК“, чији је директор Карољ Фоњо због изузетно високе донације Фондацији у Фелчуту, од Орбановог „Фидеса“ добио већи део тржишта спољног оглашавања у Будимпешти…

„Све је ово део промишљене стратегије Фидеса. Њен једини циљ је стварање новог система беспоговорних вазала“, рекао је недавно у мађарском парламенту Андраш Шифер, посланик мале Зелено-либералне опозиционе странке.

И није погрешио. Процес с предумишљајем који „наранџасти“ без икакве законске опструкције спроводе, само је назвао правим именом.

[/restrictedarea]

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *