Rekonstruišite Ustav!

Piše Miodrag Zarković

Televizijske slike i prilike u Srbiji jasno pokazuju koliko je, što bi rekao vrli premijer Ivica Dačić, Ustav neusklađen sa stvarnim stanjem stvari, usled čega bi pod hitno trebalo pristupiti prilagođavanju najvišeg pravnog akta u državi

Obavezno u sledeći Ustav da unesemo da je Srbija država srpskog naroda i – banaka,naročito stranih. Može čak i da se zameni redosled, pa da banke dođu na prvo mesto, pre srpskog naroda. Jer, sudeći po tome kako se ponašaju najviši državni postavljenici i kako o izvesnim spornim pitanjima izveštava nacionalna televizija, građani Srbije bliskijeg od banaka jednostavno nemaju, niti im je potreban, dok su samoj Srbiji banke ipak potrebnije nego građani.
„Dnevnik“od 23. jula, naime, bavio se između ostalog i spornim građanskim kreditima koji su ugovoreni i isplaćeni u švajcarskim francima, a koji su u međuvremenu, zbog opadanja dinara i jačanja franka, mnogima postali prevelik i nesavladiv teret za vraćanje. Pošto su pojedini ovdašnji advokati najavili mogućnost da građani, po uzoru na građane Hrvatske, podnesu tužbe protiv banaka, čas posla se stvorila napetost, koju je probala da razveje guvernerka Jorgovanka Tabaković. Kako je prilogu prikazano, guvernerka je došla na genijalnu ideju da građanima poruči da nema svrhe da podnose tužbe, jer su u našem pravnom sistemu u ovom trenutku kolektivne tužbe „neprimenjive i nesprovodive“. U to ime, Jorgovanka Tabaković je savetovala građane da sporove razrešavaju u neposrednim dogovorima sa bankama,a ne sudskim putem. Čak im je poručila da nikako ne veruju onima koji ih ubeđuju da je bolje potražiti zaštitu na sudu. Ukratko, Jorgovanka Tabaković ubeđivala je građane da moraju da imaju poverenja u banke, mnogo pre nego u sopstvene pravne zastupnike, ili pravosuđe na primer.
Tako da su ovde i banke, ako niste znali, neka vrsta ranjive grupe, koju najviši državni zvaničnici, poput guvernera Narodne banke, i najuticajnije službe, poput RTS-a, moraju da uzmu u zaštitu. Svi u Srbiji ispadoše ranjive grupe, osim samog srpskog naroda.

[restrictedarea]

***

U isti Ustav i o istom tro-šku, obavezno da se doda da je Srbija država i sina engleskog princa Vilijama i princeze Kejt. Taj mali je dva dana bio među udarnim vestima „Dnevnika“ u celini posvećenoj događajima iz sveta, a tolika pažnja sigurno ne bi bila dodeljena kakvom neustavnom činiocu. Izdašno je„Dnevnik“ izveštavao najpre o odlasku trudne Kejt u bolnicu, što se odigralo u ponedeljak 22. jula, kao i o samom rođenju deteta, do kojeg je došlo dan kasnije. Sve je bilo propraćeno izjavama razdraganih britanskih građana, koje su oslikavale euforično stanje cele Britanije u vezi sa porođajem.
S obzirom na to da je, svo-jevremeno, RTS uredno i direktno prenosio i samo venčanje Vilijama i Kejt, da se u Ustav zato unese da su i oni među državotvornim činiocima današnje Srbije.

***

A kada se u tom nekom izme-njenom, unapređenom Ustavu stigne do oblika državnog i društvenog uređenja, da se upiše da je Srbija država kojom upravlja Vlada koja je u rekonstrukciji, te da se celo ustrojstvo nazove rekonstrukcionizam.
Nakratko prekidana rođe-njem novog člana britanske kraljevske porodice ili brigom za jadne banke koje neki zli pojedinci hoće da tuže zbog ugroženih građanskih prava, priča o rekonstrukciji Vlade popunila je ceo mesec jul, inače tegoban za televizijske prilike zbog godišnjih odmora i one čuvene letnje programske šeme. Nema te informativne emisije koja proteklih sedmica nije na najudarnijem mestu izveštavala o toku pregovora o rekonstrukciji izvršne vlasti.
Normalno, iz svega toga saznali smo – ništa. U trenutku zaključenja ovog broja „Pečata“, još nije bilo poznato o čijoj se zameni uopšte razmišlja. Nezvanično se priča o navodnoj mogućnosti da URS Mlađana Dinkića bude čak i potpuno odstranjen iz vladajuće koalicije, ali se ništa podrobnije o tom pitanju ne može saznati, s obzirom na to da su sve stranke koje su u Vladi nagovestile da će sa konačnim stavovima upoznati javnost tek posle sednica stranačkih organa, koje su sve zakazane za predstojeći vikend. Tako da ovo silno izveštavanje o rekonstrukciji izgleda nema nikakvu drugu svrhu nego da temu rekonstrukcije održava u fokusu javnosti bez nekakve naročite potrebe.
Doduše, posredstvom Velimira Ilića, ministra građevine, saznali smo da je najava te famozne rekonstrukcije u stvari nešto najbolje što je moglo da se dogodi Vladi. Obraćajući se novinarima u Skupštini, Ilić je rekao da, od kako je objavljeno da će biti rekonstrukcije, mnogi ministri i ostalo Vladino osoblje rade primetno duže i više nego ranije. Što znači da je rekonstrukcija u stvari najkorisnija kada je tu blizu, samo što nije, ali nikako da stigne. Prosto čoveku dođe da poželi da je nikada ne završe. Ali, uz uslov da je nastave, recimo, tamo odakle je Miroslav Mišković platio izlazak 12 miliona evra.

[/restrictedarea]

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *