Kancelarija Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju podnela je Ustavnom sudu Srbije zahtev za ocenu ustavnosti privatizacija na celoj teritoriji Kosova i Metohije, objavljeno je na sajtu te kancelarije.
Ovaj zahtev se, kako se navodi, odnosi na sve privatizacije koje su obavljene u periodu od 1999. godine do danas.
Kosovska vlada pokušava da privatizuje 75 odsto akcija Pošte i telekomunikacija Kosova (PTK-a). Prema podacima koje su prenosili mediji u Beogradu, prema stanju iz 1999. godine, samo oprema “Telekoma” u fiksnoj telefoniji na Kosovu i Metohiji vredna je više od 77 miliona evra, a imovina “Telekoma Kosova” – prema podacima “Telekoma Srbije” – predstavlja 7,5 odsto ukupne imovine “Telekoma Srbije”.
Priština je i 2010. pokušala da privatizuje PTK. Tada je saopštila da je pet međunarodnih telekomunikacionih kompanija zainteresovano za privatizaciju – Hrvatski telekom (u većinskom vlasništvu Dojče telekoma iz Nemačke), Alb telekom iz Albanije (u većinskom vlasništvu Kalik grupacije i Turk telekoma iz Turske), Oraskom telekom iz Egipta, Telekom Austrije i Sabafon iz Jemena.
Telekom Srbija je tada zatražio od tih kompanija da povuku svoje ponude, jer se radi o – kako je navedeno – otetoj imovini Telekoma Srbija. U pismu koje je Telekom Srbija poslao operatorima navedeno je da će, ukoliko se obavi bilo kakva transakcija sa njegovom otetom imovinom na Kosovu i Metohiji, srpska kompanija preduzeti sve pravne mere “pred sudovima sedišta ponuđača, kao i pred evropskim jurisdikcijama”.
Telekom Srbija je avgusta 2010, u londonskom “Fajnenšel tajmsu” objavio upozorenje mogućim kupcima da je reč o imovini nastaloj uzurpacijom vlasništva i da će se svim pravnim sredstvima boriti protiv onih koji se odluče na kupovinu.
Izvor: Tanjug, http://www.radiokim.net