Kina spremna da proda 300 lovaca tipa Thunder

Kina namerava da u narednih pet godina proda najmanje 300 aviona tipa JF-17 Thunder, zajedničke pakistansko-kineske proizvodnje. Među kupcima Thunder-a  mogu se naći Demokratska Republika Kongo, Nigerija, Šri Lanka, Sudan, Venecuela, Turska i Srbija. Do sada je avion JF-17, kupilo Ministarstvo odbrane Pakistana. Sve u svemu, 150 ovih aviona treba da postane deo vazduhoplovnih snaga ove zemlje. Ne isključuje se mogućnost povećanja narudžbi od još 50 boraca.
Kinesko vazduhoplovstvo je prethodno razmatralo mogućnost da JF-17 postane deo njihovih snaga, ali je napustilo tu ideju i odlučivši da aktivnije razvija porodicu borbenih aviona J-11, koji predstavlja modifikovanu kopiju ruskog Su-27.

Avion JF-17 nastao je kao rezultat zajedničkog programa Kine i Pakistana, sa učešćem od po 50%, započetog 1999. godine. Kineska korporacija iz Čengdua odredjena je za nosioca razvoja i proizvodjača, dok je pakistanski PAC preuzeo na sebe programe održavanja prodatih letelica, kao i proizvodnju odredjenih komponenti. Za potrebe razvoja aviona Rusija je isporučila svoje motore Klimov RD-93 sa kojim je postojao veliki problem, Indija je vršila pritisak na Rusiju da ne prodaje RD-33 Kini zbog loših odnosa Indije i Pakistana, ali je na kraju Kina uspela nabaviti određeni broj RD-33 motora.
Prva narudžba je stigla iz Pakistana i odnosila se na 42 aviona za potrebe pakistanskog ratnog vazduhoplovstva, od kojih je 8 letelica isporučeno krajem 2008. godine. Ukupni broj letelica koje bi Pakistan mogao naručiti kreće se do 250 komada.

TT karakteristike

Posada: 1
Dužina: 14 m
Raspon krila: 8,5 m (bez raketa na vrhovima krila)
Površina krila: 24,4 m2
Visina: 5,10 m
Masa praznog aviona: 6 411 kg
Masa punog aviona: 9 100kg (bez raketa na vrhovima krila)
Poletna masa: 9 100kg (normalna); 12 700 kg (maksimalna)
Kapacitet goriva: 2 300 kg
Dopunjavanje gorivom u letu: Ne
Masa naoružanja: 3 700 kg
Pogon: 1 x RD-93, potiska 84,4 kN sa dopunskim sagorevanjem
Maksimalna brzina: 1.6~1.8 Maha
Plafon leta: 16 700 m
Dolet: 3 000 km
Akcioni radijus: 1 350 km
Naoružanje: jednocevni top kalibra 23 mm ili 30 mm
Podvesne tačke: Sedam (1 centralna podtrupna; 4 potkrilne; 2 na vrhovima krila)

Izvor: Glas Rusije

Jedan komentar

  1. Možda su i ovi avioni rešenje (meni liče na ,,slabije‚‚ F-16, po performansama, izgledu i mogućnostima), ali nadam se da ih cena ,,prati‚‚ i predstavlja adut. Čini mi se najvažnijim videti kakav im je radar, elektronika i kompatibilnost sa ruskim (sovjetskim) oružanim sistemima koji su u našoj armiji u decenijskoj upotrebi. Ne treba zanemariti ni troškove obuke i održavanja, jer oni mogu predstavljati ključni faktor opredeljenja. Još značajniji su projekti koji prate usvajanje tj. uvođenje ovog lovca (i možda bombardera)a odnose se na privrednu saradnju na izradi što više delova za ovaj model, što se nalazi u ponudi većine ostalih konkurentskih modela. Naravno, ponuda zavisi i od političkog uticaja tj. snage, a ona je mala, pa nisu isključene i ,,gorke‚‚ pilule.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *