01. maj – Međunarodni praznik rada – 1. maj

BEOGRAD – Širom sveta danas se obeležava Međunarodni praznik rada – Prvi maj, a osim tradicionalnih prvomajskih uranaka, u Srbiji će ovaj dan neki sindikati obeležiti i protestnim okupljanjima.

Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) najavila je da praznik ove godine neće obeležiti protestom, imajući u vidu predstojeće izbore, već će organizovati smotru radničkog stvaralaštva i sportska takmičenja u Kragujevcu.

“Ove godine 1. maj nećemo obeležiti protestom imajući u vidu da predstoje izbori pa samim tim i formiranje nove vlade, te ćemo nakon izbora novoizabranim vlastima jasno staviti do znanja da više nema kompromisa i da radnici zahtevaju brza i efikasna rešenja”, piše u saopštenju.

Kako navodi ASNS, proslava Međunarodnog praznika rada počinje od 10 sati, na prostoru Jezera “Bubanj” u Kragujevcu.

Tom prilikom će biti postavljen štand za pružanje besplatne radno-pravne pomoći, kao i štand na kome će radnici moći da dobiju savete lekara i izmere pritisak i nivo šećera u krvi.

Udruženi sindikati Srbije “Sloga”, Novi sindikat zdravstva Srbije i Policijski sindikat Srbije najavili su da će sutra organizovati protest i protestnu šetnju u Beogradu.

Protestna šetnja planirana je u podne, a okupljanje je predviđeno na Slaviji, gde će se predstavnici ta tri sindikata obratiti okupljenim radnicima, građanima, ali i predstavnicima studentskih i omladinskih organizacija.

Nakon toga biće organizovana šestnja do Terazijske česme.

Ti sindikati pozvali su radnike da se pridruže protestnoj šetnji i tako pokažu solidarnost i jedinstvo radničkog pokreta.

Zaštitnik građana najavio je povodom obeležavanja Međunarodnog praznika rada, da će novoj vladi, nakon izbora, poslati inicijativu za izmenu zakona tako da se radnicima bezuslovno priznaju prava iz socijalnog i zdravstvenog osiguranja koja im garantuje Ustav, a da nadležni državni organi snose odgovornost za preduzimanje mera prema poslodavcima koji ne uplaćuju zakonom propisane doprinose.

Kako je navedeno u saopštenju ombudsmana povodom Međunarodnog praznika rada, zbog bahatosti pojedinaca stvoren je veliki jaz, a trpe radnici i savesni poslodavci.

“Hiljade građana godišnje žali se Zaštitniku građana zbog toga što su lišeni prava po osnovu rada koja im Ustav garantuje, ali su zakoni i njihovo sprovođenje takvi da radnici u praksi ostaju bez njih”, navedeno je u saopštenju.

Iz te institucije ističu i da pojedini poslodavci godinama krše zakon i ne uplaćuju obavezne doprinose za zdravstveno i penzijsko osiguranje, zbog čega radnici ne mogu da overe zdravstvene knjižice ili odu u punopravnu penziju, iako su to zaradili svojim radom.

Kako je ukazano, Zaštitniku građana stiže sve više pritužbi zbog izbegavanja prijavljivanja radnika na obavezno socijalno osiguranje.

Međunarodni praznik rada, 1. maj ustanovljen je u znak sećanja na taj dan 1886. godine, kada je više desetina hiljada radnika u Čikagu izašlo na ulice zahtevajući bolje uslove rada i osmočasovno radno vreme.

Organizatori protesta su zahteve prethodno uputili poslodavcima i vlastima tražeći da ih ispune do 1. maja 1886. godine.

Kao odgovor tim zahtevima usledila je represija, i u sukobima sa policijom bilo je žrtava i ranjenih na obe strane. Sedmorica sindikalnih aktivista osuđeni su na smrt.

Drugi kongres Radničke internacionale, odlučio je da se od 1890. godine 1. maja širom sveta održavaju masovne manifestacije, demonstracije i štrajkovi, kao jedan od vidova klasne borbe, što je do kraja 19. veka i početkom 20. dobilo masovne razmere.

Prvi maj u Srbiji obeležen je 1893. godine protestnim skupovima u Beogradu.

Prva prvomajska proslava u seoskim sredinama u Srbiji bila je u selu Dubona, kod Mladenovca dve godine kasnije.

Iako se Praznik rada obeležava širom sveta i u mnogim zemljama je praznik, on je najmasovnije, na najvišem nivou, kao jedna od centralnih državnih manifestacija obeležavan u socijalističkim zemljama, kada su održavane parade i slične manifestacije.

Poslednjih godina, prvomajski protesti ponovo dobijaju vidove protestnih okupljanja nezadovoljnih, mada su u negdašnjim socijalističkim zemljama izgubili na masovnosti. U Srbiji i regionu vremenom se ustalila praksa izlaska u prirodu na taj dan na prvomajski uranak.

Prema Zakonu o državnim praznicima, prvomajski praznik se u Srbiji neradno obeležava dva dana.

Izvor: Tanjug

Jedan komentar

  1. a po sinaksaru RKC – ” Josif Radnik” ?!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *