Povodom poslednjeg hapšenja na prelazu Bela Zemlja kod Končulja, Kosovsko strateško akciona mreža zahteva od predstavnika kosovskih institucija da jasno saopšte da li su svi oni koji rade u institucijama Republike Srbije na Kosovu potencijalne mete za hapšenje.
Kosovsko strateško akciona mreža postavlja pitanje nadležnim, lokalnim i međunarodnim institucijama, da li će proizvoljno i fleksibilno tumačenje odredbi kosovskog Ustava i optužbe za podrivanje pravnog poretka na Kosovu od strane KPS-a, rezultirati hapšenjem oko 40 000 Srba koliko ih je zapošljeno u institucijama Republike Srbije na Kosovu?
Da li će KPS privesti poslanike u Skupštini Kosova iz pokreta Samoopredeljenje ili građane i aktiviste koji svojim javnim nastupima podstiču raspirivanja i širenja etničke mržnje nazivajući Srpsku pravoslavnu crkvu i njene vernike „saučesnikom u genocidu koji je učinila Republika Srbija nad stanovništvom Kosova“.
KSAM podseća da je KPS 27. marta, tokom istog dana, uhapsila devetoro Srba. Četiri osobe uhapšene su pod optužbom da su radnici srpskih institucija jer su kod njih pronađeni birački spiskovi. Uhapšeni su predsednik opštine Vitina Srećko Spasić i radnici opštinske uprave Ivica Najkić i Aleksandar Stojiljković, kao i Svetozar Nasković, policajac iz policijske uprave Uroševac.
Pod optužbom raspirivanja i širenja etničke mržnje tokom istog dana, KPS je privela pet osoba srpske nacionalnosti kod Vučitrna, jer su prilikom kontrole vozila pronašli 38 časopisa, pod nazivom “Četnički ravnogorski pokret”.
Nedavno su pripadnici kosovske policije priveli radnike Pošte Srbije, koji su prevozili poštu iz Vranja na centralno Kosovo, kao i petoricu Srba iz Kosovskog pomoravlja, pripadnike MUP-a Srbije koji su radili na izdavanju pasoša i vozačkih dozvola.
KSAM poziva institucije u Prištini da pravo i pravdu ne primenjuju selektivno i etnički, jer se time stvara dodatna neizvesnost i pogoršava osetljiva bezbednosna situaciju na Kosovu. Pojačani pritisci,maltretiranja i sve učestalija hapšenja osoba srpske nacionalnosti utiču na stvaranje napete klime , povećavaju tenzije i narušavaju krhke međuetničke odnose na Kosovu.
Izvor: KIM radio