14. februar – Lukšić: Sveštenici SPC ostaju u Pljevljima

foto: Arhiva

PODGORICA – Crnogorski premijer Igor Lukšić izjavio je danas da je policija odložila za mesec dana rešenje kojim je sedmorici sveštenika Eparhije mileševske Srpske pravoslavne crkve (SPC) naređeno da napuste tu državu, jer nemaju regulisane boravišne dozvole.
Lukšića, koji danas boravi u poseti Pljevljima, ispred zgrade opštine dočekalo je nekoliko stotina građana, protestujući zbog odluke o proterivanju sveštenika SPC.
Okupljeni građani nosili su transparente među kojima je i jedan “Ne dirajte popove, hapsite lopove”, a skandirali su “Ua, ustaše” i “Nije ovo Montenegro, već junačno srpsko leglo”.
Lukšić se na skandiranje nije okrenuo i ušao je u zgradu Opštine bez komentara, ali se okupljenima obratio nakon izlaska iz objekta, navodeći da u narednih 30 dana neće biti proterivanja sveštenika.
“Nikada država bezrazložno nije proterivala bilo koga. Uprava policije je odložila izvršenje rešenja za mesec. Apelujem na vas da kao što svi treba da poštujemo božije zakone, zajedno učinimo sve da se poštuju i zemaljski zakoni, a to znači da se poštuje Zakon o strancima”, rekao je premijer okupljenima.
Lukšić je ponovio da zbog toga što određen broj sveštenika SPC nisu državljani Crne Gore, mora biti obezbeđena određena registracija, nakon čega će sve biti u redu.
To sam rekao i mitropolitu Amfilohiju i patrijarhu srpskom Irineju na nedavno održanom sastanku u Beogradu. Država nikad nije proganjala crkvu i neće to učiniti ni sada. Ovde nije u pitanju registracija crkve kao verske zajednice, već je reč o registraciji pojedinih organizacionih delova crkve, da bi mogli ostvariti svoja prava, kazao je on.
Nakon Lukšićevog obraćanja, okupljeni su se razišli sa mesta održavanja protesta.
Srpski kulturni centar “Patrijarh Varnava” iz Pljevalja zatražio je ranije od Vlade Crne Gore da ukine sramnu odluku MUP-a i pozvao narod na masovne proteste, a radnike Rudnika uglja, Termoelektrane i drugih pljevaljskih preduzeća na obustavu proizvodnje, koja bi neminovno dovela do totalne ekonomske blokade cele Crne Gore.
Eparhija mileševska pozvala je ranije MUP Crne Gore da odloži izvršenje rešenja o zabrani boravka u toj državi sedmorici sveštenika SPC do okončanja upravnog spora.
MUP Crne Gore naložio je sedmorici pljevaljskih sveštenika da do srede napuste tu državu, jer, navodno, nemaju urednu dokumentaciju za boravak na njenoj teritoriji.
Eparhija mileševska je navela da su rešenja MUP-a o neizdavanju dozvola sveštenicima za boravak u Crnoj Gori nezakonita, zbog čega je SPC pred Upravnim sudom u zakonom propisanom roku pokrenula upravne sporove u svakom pojedinačnom slučaju. Dodaje se da su, istovremeno, Upravi policije podneti zahtevi za odlaganje izvršenja rešenja o proterivanju pljevaljskih sveštenika.
“Od Uprave policije očekujemo da postupi kao i u ranijim slučajevima, odnosno da u zakonskom roku od tri dana sveštenicima odobri ostanak u Crnoj Gori do okončanja upravnog spora”, navodi se u saopštenju Eparhije mileševske.
Ukazano je da su šestorica od sedmorice sveštenika porodični ljudi, čija su deca rođena u Crnoj Gori i pohađaju školu u Pljevljima.
Eparhija mileševska je istakla da su sveštenici bez ikakvih problema tokom svih prethodnih godina dobijali odobrenja za privremeni boravak u Pljevljima.
“Iz tog razloga, smatramo da je ovakvo nezakonito postupanje MUP-a Crne Gore inspirisano isključivo ideološkim i političkim anticrkvenim motivima, koji su u direktnoj suprotnosti sa ustavom te države i važećom zakonskom regulativom, a da i ne govorimo o normama koje važe u demokratskim društvima u Evropi i u svetu”, navodi se u saopštenju.
Eparhija mileševska je apelovala na najviše predstavnike državne vlasti u Crnoj Gori da svojim autoritetom stanu na put ovakvim zloupotrebama i nezakonitim postupcima, koji se, kako se navodi, preduzimaju samo kada su u pitanju pravoslavni sveštenici i monasi u Crnoj Gori.
Iz crkvene opštine Pljevlja su, u otvorenom pismu, ocenili da je odluka MUP-a Crne Gore o proterivanju sedmorice sveštenika šokantna.
“U vreme dok se Crna Gora bori sa nezapamćenim vremenskim neprilikama, zbog kojih je proglašeno vanredno stanje, policija je, umesto da spasava živote ugroženog stanovništva, odlučila da deportuje ili progoni sveštenstvo SPC”, navodi se u saopštenju.
Ukazuje se da, ukoliko se realizuje odluka MUP-a, Pljevlja ostati bez sveštenika SPC, iako gotovo dve trećine stanovnika tog grada čine Srbi.
“Dokle ide slepilo vlasti kada većinskom srpskom stanovništvu u Pljevljima uskraćuje Ustavom zagarantovano ljudsko pravo na ispovedanje vere i vršenje verskih obreda”, upitali su iz crkvene opštine Pljevlja.

Izvor: Tanjug

2 komentara

  1. Herceg-Novi, Berane, Kolašin, Mojkovac, Žabljak, Šavnik, Plužine, Pljevlja, Nikšić… Vratiti tamo đe im je i mjesto u srpsku Staru Hercegovinu, a ovi mali montenigeri nek se montaju od Cetinja do Cetinja i ako smiju do anamo njihovog Gusinja i Plava.
    HERCEGOVINA PAMTI!
    SRBIJA U SRCU!

  2. Bruka i sramota za aktuelnu vlast u Crnoj Gori. Mešati se u kanone SPC, i to u Eparhiji mileševskoj (?!), gde je, u Manastiru Mileševa, vekovima počivao Sveti Sava, sve dotle dok mu turski silnik Sinan-paša, 29. aprila 1595. godine, ne sažeže svete mošti na Vračaru, u Beogradu. Proterivanje sveštenika iz Pljevalja, rodnog mesta patrijarha srpskog Varnave (Rosića), neće dozvoliti srpski narod u Crnoj Gori, a Boga mi ni muslimani, ne samo iz Pljevalja, koji više poštuju srpske svetinje i sveštenstvo, nego današnji crnogorski gospodari!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *