Liga šampiona: Zvezdin trofej i dva polufinala

Piše Marko marković

U ovoj 2011. godini obeležiće se dve decenije od onog trenutka kada je u Bariju, 22. 05. 1991. godine, savladan Olimpik boljim izvođenjem penala

Računajući i bivšu veliku Jugoslaviju – Crvena zvezda je najuspešniji klub u internacionalnoj konkurenciji.
Trijumfovala je u Ligi šampiona, dva puta je igrala u polufinalu.
Pored ovog dometa ne zaboravlja se ni učinak Beograđana u Kupu UEF-a, kada su izgubili protiv BORUSIJE iz Menhengladbaha – 1:1 i 0:1 i to u finalu.
Dinamo je jednom igrao u finalu Kupa sajamskih gradova (kasnijem Kupu UEF-a), a naredne godine Zagrepčani su uzeli trofej u tom jakom nadmetanju.
Partizan je dogurao do finala Kupa šampiona i time se završava lista uspeha jugoslovenskih klubova u zvaničnim međunarodnim takmičenjima.
A Zvezda je posebna priča!
U ovoj 2011. godini obeležiće se dve decenije od onog trenutka kada je u Bariju, 22. 05. 1991. godine, savladan OLIMPIK boljim izvođenjem penala. Onda je usledio u Tokiju završni meč za titulu Klupskog šampiona planete. Pao je KOLO-KOLO iz Čilea i tako su ispunjeni najuzvišeniji ciljevi.
Red je i lepo zvuči kada se pomenu i junaci iz Barija, koji su pošto je Zvezda eliminisala: GRASHOPERS, GLAZGOV RENDŽERS, DINAMO (Drezden) i BAJERN (Minhen) – nadvisili i francuski sastav. Na stadionu „SVETI NIKOLA“ zabeležili su nezaboravan uspeh:
STOJANOVIĆ – ŠABANADŽOVIĆ, MAROVIĆ – JUGOVIĆ, BELODEDIĆ, NAJDOSKI – BINIĆ, PROSINEČKI, PANČEV, SAVIĆEVIĆ, MIHAJLOVIĆ.
Juriši Crvene zvezde na internacionalnoj sceni počeli su i pre ovog BLJEŠTAVOG u Bariju.
U takmičarskoj 1956/1957 naš klub je prvo bio jači od holandskog HARLEMA i bugarskog CSKA, da bi u polufinalu žreb doneo susret sa čuvenom FIORENTINOM.
U redovima italijanske ekipe nalazili su se za ono vreme najpoznatiji profesionalci: ŽULINJO (Brazil), MONTUORI (Argentina), pa reprezentativci Azura: ČERVATO, golman SARTI, VIRĐILI.
Prvu utakmicu na stadionu JNA, 3. aprila 1957. godine, pred oko 40 hiljada gledalaca Zvezda je izgubila sa 0:l. Strelac Červato, u 88 minuti.
Naš tim je od 33 minuta imao deset igrača, jer je teško povređen IVAN TOPLAK. Završio je na neurohirurškoj klinici  (potres mozga) i pošto nije bilo zamene fudbalera domaćin je do kraja ostao i te kako oslabljen.
Istrčali su na teren i pružili odličnu partiju, ali je nažalost izostao povoljan ishod:
KRIVOKUĆA – POPOVIĆ, ZEKOVIĆ – MITIĆ, SPAJIĆ, TASIĆ – ŠEKULARAC, TOPLAK, COKIĆ, KOSTIĆ, RUDINSKI.
U revanšu dve nedelje kasnije, 18. aprila 1957. godine, Fiorentina je izborila pred preko 70 hiljada gledalaca dovoljnih 0:0 da ode u finale.
I na stadionu „ARTEMIO FRANKI“ Zvezda je nastupila u skoro istom sastavu kao i u prvom okršaju, samo je BEARA zamenio KRIVOKUĆU, a umesto povređenog Toplaka igrao je mladi bek NOVAK TOMIĆ.
Kada je Crvena zvezda stigla do polufinala Kupa evropskih šampiona – takmičila su se 22 kluba, a među njima i takvi velikani kao što su: REAL, MANČESTER JUNAJTED, GLAZGOV RENDŽERS.
Stoga se smatra da je taj domet našeg kluba jedan od zapaženijih na internacionalnoj sceni od kada se na njoj pojavljuje trofejni sastav iz Jugoslavije.
Na novi istovetan domet Crvene zvezde u Ligi šampiona čekalo se punih 14 godina. Sve do 1971. godine.
UJPEŠT DOŽA, Arad iz Rumunije, Karl Cajs Jena (Istočna Nemačka) pali su pred naletima našeg tima, dok se nije stiglo do polufinala.
Na našoj Marakani, 14. aprila 1971. godine, pred blizu sto hiljada posetilaca pregažen je PANATANAIKOS sa 4:1. Strelci: Novković, Aćimović, Janković, Ostojić.
Trener Miljan Miljanić nije mogao da računa na DŽAJIĆA i ANTONIJEVIĆA. Isključeni su u meču sa Karl Cajsom i kažnjeni sa po ČETIRI utakmice neigranja!?
Ipak, Grci su slomljeni u paklenoj atmosferi i smatralo se da su tri gola viška iz prvih okršaja u Beogradu dovoljni za miran revanš.
Neki članovi Uprave već su videli sebe u Londonu u finalu, pa su odbili da idu na revanš sa PAO-om u Atinu!
A dogodilo se nešto, kao i danas kada se pomene taj kobni susret, što izaziva sumnju u njegovu regularnost.
Zvezda je pregažena sa 3:0 i kod simetričnog rezultata – 4:4 odlučio je pogodak Grka u gostima.
Tu katastrofu doživeli su na terenu u Atini:
DUJKOVIĆ – ĐORIĆ, KLENKOVSKI – PAVLOVIĆ, BOGIĆEVIĆ, NOVKOVIĆ – JANKOVIĆ, KARASI, FILIPOVIĆ, AĆIMOVIĆ, OSTOJIĆ
Svakako, to je i najteži promašaj Crvene zvezde od njenog postanka.
Neobjašnjiv. Tužan. Razočaravajući. Nezaboravan!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *