Смрт противника петродолара

Пише ФИЛИП РОДИЋ

Пре три месеца, генерални директор француског нафтног гиганта „Тотал“, Кристоф де Маржери, усудио се да изговори незамисливо: „Не постоји разлог да се нафта плаћа доларима.“ Живот је изгубио 21. октобра у бизарној авионској несрећи на московском aеродрому Внуково

Kристоф де Маржери погинуо је у ноћи између понедељка и уторка када се авион, у којем је био једини путник, на московском аеродрому „Внуково“ при полетању сударио са машином за уклањање снега, преврнуо и запалио на писти. Враћао се у Париз са састанка са руским премијером Дмитријем Медведевим, посвећеном страним инвестицијама у Русију, јер се налази под санкцијама САД и ЕУ.
Тужилаштво тврди да је возач машине био пијан, али је његов адвокат то негирао, тврдећи да је био потпуно трезан, јер пати од срчаних проблема који му не дозвољавају конзумацију алкохола.
Де Маржери био је познат као велики присталица даљег повезивања Европе са Русијом и тесне сарадње на Париза и Москве, а залагао се и за већу независност ЕУ од САД, посебно у домену енергетике и долара. Де Маржери се 5. јула прикључио групи која заговара изналажење алтернативе долару у међународној трговини. Коментаришући позиве француских политичара да се, након одлуке америчког суда да драконски казни банку БНП због непоштовања америчких санкција, појача улога евра у међународној трговини, он је изговорио оно што су многи сматрали за табу. „Пословати без долара не би било реално, али било би добро ако би се евро користио више. Нема разлога да се нафта плаћа у доларима“, рекао је он, додајући да то што се цена нафте одређује у долару по барелу не значи да се и плаћања морају обављати у тој валути.
Као директор „Тотала“ видео је стратешку важност Русије и без много двоумљења одлучио је не само да до 2020. ту направи главну зону „Тоталових“ операција него и да његова компанија буде партнер у 27 милијарди долара вредном пројекту „Јамал“, за експлоатацију течног гаса из Сибира. Главни носилац овог пројекта је руски „Новатек“ са 60 одсто акција, док по 20 одсто имају „Тотал“ и Кинеска национална нафтна корпорација. Када су САД и ЕУ увеле санкције Русији и овај пројекат се нашао у проблему због немогућности да се користи амерички долар, „Тотал“ се није колебао, него је, како је у септембру навео његов финансијски директор Патрик де ла Шевардијер, разматрао задуживање у еврима, јуанима или рубљама. Шевардијер је овим само доказао да његова фирма намерава да иде путем који је наговестио Де Маржери.
Чињеница да је шеф 13. светског и 2. европског највећег произвођача нафте, који је указивао на штетност санкција уведених Русији, одбијао да због њих обустави рад своје фирме у тој држави и гласно и јасно рекао да се може пословати и без долара, погинуо у чудним околностима изазвала је велику позорност и у Француској и у Русији и многе је навела да посумњају да је у питању завера.

Тако је говорио Кристоф де Маржери

О враћању Крима у оквир Русије

„То је као Алзас и Лорена.“ (Француски департмани који су у више наврата прелазили из немачких руку у француске и обратно)
Интервју француском недељнику „Нувел обсерватер“ од 5. маја 2014.

О санкцијама против Русије

„Санкције? Оне не служе ничему и довешће само до тога да Руси и Кинези боље сарађују на штету Европе. Истина је да је Украјина у јако лошој економској ситуацији и да Европа ништа није учинила да јој помогне.“

Интервју француском недељнику „Нувел обсерватер“ од 5. маја 2014.
„Ја се не залажем за Русију, него за више разумевања. Санкције су слепа улица, а економска међузависност, с друге стране, изискује конструктиван дијалог.“

Интервју немачком листу „Зидојче цајтунг“
од 4. септембра 2014.
„Руси су наши пријатељи, наши партнери, и ја не разумем чега се ми то играмо идући путем ембарга, уместо помирења.“

Током сусрета са представником Думе, Сергејем Наришкином
3. септембра 2014. у Паризу
„Ми смо против санкција јер мислимо да је предузетништво позитивна снага, канал за дијалог и пут ка узајамном разумевању. Предузетништво мора бити заштићено и охрабрено, посебно у тешким тренуцима. Данас се дешава супротно: предузетништво је талац политичара. Због тога, морамо реаговати.“
Последње обраћање пред смрт, током састанка са руским премијером Дмитријем Медведевим о страним улагањима у Русији, 20. октобра 2014. у Москви

О намери ЕУ да смањи своју зависност од руског гаса
„Хоћемо ли изградити нови Берлински зид? Русија је партнер и не смемо губити време штитећи се од суседа. Наш циљ је да не будемо превише зависни од једне државе – небитно које. Осим од Русије, која нас је спасила у више наврата.“
Интервју Агенцији
„Ројтерс“ од 8. јула 2014.

О имиџу Русије у иностранству

„Не смемо дозволити да нас убеде да је Русија непријатељ, тим пре што наше снабдевање енергентима у великој мери зависи од тог суседа. Не смемо упасти у шаблон симпатичних прозападних Украјинаца и злих про-Руса.“
Интервју немачком листу „Зидојче цајтунг“ од 4. септембра 2014.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *