Зечевизија – Превара века: мејнстрим против народа

Најгледанији телевизијски догађај прошле недеље, амерички избори, донео је разгор домаћих страсти на екранима два водећа медија – Јавног сервиса и станице Н1. Показало се да је мала разлика између ова два емитера у погледу наклоности Бајдену. Али главни правац удара није толико била подршка кандидату демократа колико антитрампизам оба медија

Сасвим очекивано, главни телевизијски догађај прошле недеље, амерички избори, донео је разгор домаћих страсти на екранима два водећа медија – Јавног сервиса и станице Н1. Показало се да је мала разлика између ова два емитера у погледу наклоности Бајдену. Али главни правац удара није толико била подршка кандидату демократа колико антитрампизам оба медија. То се прво видело у избору саговорника, а затим у вештини спиновања и истрајности којом је настављено испирање мозга масовном гледалишту o Бајденовим предностима. То се, додуше, могло очекивати од ћерке-фирме Си-Ен-Ена регистроване у Луксембургу (ћерка је, дакако, увек на услузи својој мами), али је и даље упитна скривена љубав Јавног сервиса Србије према кандидату који ни у једној прилици није оклевао да се јавно изјасни у корист српске штете. Штавише, овакав однос према Србији показао је Бајден loud and proud када је у време званичне посете Београду, 17. августа 2016. године, одбио да се поклони српској застави. Кога ће Американци изабрати њихова је ствар, али би однос наше државне телевизије према овом лику требало да је другачији, наравно, под условом да нам је уопште стало до националне части. Овакву увреду Србије нисмо праштали ни јачима.

[restrict]

Само један коњ се трка

Четири године Трампове владавине протекло је у знаку његовог антагонизма према „вашингтонској мочвари“, коју је обећао, али очигледно није успео да исуши. Четири године гледамо упорне покушаје америчке дубоке државе да дође главе свом заклетом непријатељу у Белој кући. Четири године водећи електронски и штампани медији неолибералне Америке (као и њихове овдашње филијале и сарадници) бацају се дрвљем и камењем на свог председника. И наравно да нису седели скрштених руку у припреми његовог рушења на изборима. Армије „полстера“ паковале су овај догађај систематски засипајући америчку сцену лажљивим прогнозама. Али све је опет пало у воду на дан гласања! Све до једне пропале су штимоване рачунице и наводна предност Бајдена срозала се на нешто изнад нуле. На дан избора, 3. новембра, на биралиштима је победио Донад Трамп, чак и са више гласова него 2016. године! Али свемоћна корона већ је створила алиби за превару века. У ноћи када је прогласио своју победу, 5. новембра, Трамп је истовремено и зазвонио на узбуну: огромна, незамислива река гласачких листића почела је тог момента да се слива у изборне центре с једним именом – Бајден. Више није било ниједног гласа за Трампа. Као на чувеним комунистичким изборима за уставотворну скупштину у Београду, 1945: „Немогућа то је збрка, само један коњ се трка.“ Ко је могао да претпостави да ће се бољшевичка идеја избора поновити у демократској Америци безмало осам деценија касније?! То говори да нешто дубоко није у реду с данашњом Америком, о чему следи више у овом тексту.

„Присуствујемо крађи усред бела дана – све се одвија по формули да недостаје још неколико хиљада гласова, да сви они долазе из урбаних центара путем поште и да припадају демократском кандидату. Само још треба да израчунају колико им фали и где да их нађу“: Џим Џатрас

Трамп је показао фотографију на којој се добро види да је Бајден, после паузе у бројању гласова у Мичигену, добио 100% новопристиглих гласова. На фотографији се може видети да је на основу 4.261.878 пребројаних гласова Трамп освојио 2.200.902; после пребројавања још 138.339 гласова његов резултат је остао исти (!), а сви нови гласови отишли су Бајдену. Невероватно, али догодило се управо тако. „О чему се овде ради? Ово је довољан разлог за одлазак на суд… Синоћ сам водио, врло убедљиво у многим кључним државама које контролишу демократи. Онда је предност, једна по једна, почела магично да нестаје у изненадним одлагањима. Врло чудно“, написао је Трамп на твитеру. Према резултатима у време кад овај текст одлази у штампу, Бајден је преузео вођство у многим државама, рецимо у Висконсину и Мичигену, где је у почетку предност имао његов ривал. „Веома се труде да предност од 500.000 гласова у Пенсилванији нестане што је пре могуће“, написао је Трамп и то се, сутрадан, догодило! Примењена је формула Б: гласање поштом (mail-in balloting), главни џокер дубоке државе, због кога је иста успела да промени изборна правила у последњем часу, и огромна, фантомска река гласачких листића потекла је у корист Трамповог противника. Још се броје ови гласови и то – колико после избора? Док се не намири предност и не изабере Бајден. Превара, као и свака добра превара, дрска је и проста.
„Присуствујемо крађи усред бела дана – све се одвија по формули да недостаје још неколико хиљада гласова, да сви они долазе из урбаних центара путем поште и да припадају демократском кандидату. Само још треба да израчунају колико им фали и где да их нађу“, каже поводом избора политички аналитичар из Вашингтона Џим Џатрас. „Изгледа да је Трамп победио, али се демократске машине у градовима из петних жила труде да ’пронађу’ или ’произведу’ још гласова оних који су гласали путем поште”, коментарише Џатрас. „Догађа се плава смена (термин назван по плавој боји Демократске странке – прим. Б. З.), односно Бајден побеђује захваљујући ’поштанским’ гласовима, који се појављују данима или недељама касније.“ „У току је велика превара“, потврђује бивши градоначелник Њујорка Руди Ђулијани, шеф Трамповог правничког тима, и оцењује да су „можда гласали и мртви Марсовци као да је Бајден сам за себе гласао 5.000 пута“. Два дана после тога, на митингу у Филаделфији, Ђулијани изјављује: „У Пенсилванији гласају и мртви. Исто се догађа у Џорџији, Мичигену и Северној Каролини.“

Обојена револуција се враћа кући

Цео систем подривања уставно-правних, политичких и демократских система свуда у свету сада се вратио кући – у Америку. И тај систем, који је извозио револуције по свету, на сваки начин прети демократији: Миша Ђурковић

Следећи корак, према Џатрасовим речима, јесу насилни грађански протести које подстичу „одреди оних које финансирају корпоративни и НВО естаблишмент. На крају долази до операције промене режима у стилу обојене револуције, која може да кулминира војним пучем за уклањање Трампа и инсталирање Бајдена у Овалном кабинету“, закључује он. Развој ствари показује да је овакав преокрет могућ, на шта указује у даске закована околина Беле куће, као и формирање „челичног обруча“ љутих специјалаца око Бајдена, у очекиваном коначном обрачуну за председнички мандат.
О томе говори учесник у дебати Јавног сервиса Миша Ђурковић у тексту објављеном одмах после изборне ноћи: „Пишући о такозваним обојеним револуцијама, као делу хибридног рата, анализирао сам како се цео систем подривања уставно-правних, политичких и демократских система свуда, заправо, сада вратио кући – у Америку. И да тај систем, који је извозио револуције по свету, на сваки начин – прети демократији“, вели Ђурковић. „Ради се о месијанско-револуционарној марксистичкој идеологији, суштински усмереној против демократије и воље грађана, која је усвојила лењинистичко становиште о партији као авангарди која зна више и боље од грађана.“ Сада постају разумљивије аналогије са тоталитарном верзијом Брозових избора са једним коњем у трци, који је храбро и духовито јавно пласирала Гролова „Демократија“ 1945, па су је због тога спаљивале групе острашћених скојеваца по београдским улицама. Сада је то резултат „ненасилних обојених револуција“, које је по плану пуковника Шарпа, Срђе Поповића и ко зна кога све још изводила дубока држава од Србије до Украјине, Грузије, Јерменије, Венецуеле и Белорусије. (Јавио се, у истом контексту и Лукашенко, а поводом декларације Бундестага о понављању избора у Минску: „Најважније би било да Немачка сада затражи од Американаца да одрже нове изборе“!) Ето до чега је довела, сопственом вољом и учинком, америчка дубока држава, чије су лекције о демократији одавно додијале целом свету. „Ова демократија је“, сматра Ђурковић, „већ увелико подривена понашањем медија, поготово друштвених мрежа, које контролишу компаније које су главни спонзори покрета као што је ’Блек лајвс метер’ и водеће структуре Демократске странке. То је довело до тога да председник САД буде цензурисан. Ради се о мекој, али веома бруталној цензури која се спроводи над истакнутим политичарима.“

Цензура на велика врата

Као што је на прошлим изборима подржавао Хилари Клинтон, тако је и сада отворено стајао уз Бајдена и целу изборну ноћ водио главну реч: Иван Вујачић

У међувремену је „мека цензура“ мејнстрим медија преко ноћи постала тврда и безобзирна, као у свакој правој тоталитарној опресији. За време наведеног Трамповог говора, у коме је показивао доказе крађе, у четвртак, 5. новембра, увече седам телевизија, међу којима Ен-Би-Си, Си-Би-Ес, Еј-Би-Си и Ем-Ес-Ен-Би-Си као по команди искључило је своје камере и скинуло Трампа с екрана! Водитељ Лестер Холт са Ен-Би-Сија одмах се појавио и рекао: „Морали смо да интервенишемо јер је председник изговорио много погрешних ствари, укључујући и то да је било превара на гласању.“ Слично је реаговао и Брајан Вилијемс, водитељ Ем-Ес-Ен-Би-Сија: „ОК, овде смо поново у необичној позицији да не само прекидамо председника САД већ и да га исправљамо.“ Ништа слично се никада није догодило у аналима масовних медија. Било је вече 5. новембра 2020, тренутак за памћење! На делу је био пример бруталне телевизијске цензуре, коју је проф. Станко Црнобрња с београдског ФДУ одмах назвао „орвелијанском“. А то што било ко узима себи право да инстантно одлучује шта је истина, а шта не у јавном говору, јесте пример најцрње медијске дискриминације, по коме ће комплетни амерички избори 2020. године, заједно са господом Холтом и Вилијемсом, ући у историју.
Изабраници панела Јавног сервиса и Н1 у ноћи између уторка и среде нису могли знати за овакав развој догађаја, али су га у великој мери наговестили. Главни говорник обе станице био је исти човек – Иван Вујачић, „жути“ амбасадор Србије у Вашингтону 2002–2009, бивши члан Управног одбора Америчке привредне коморе у Београду и председник Политичког савета Демократске странке (појавио се први на РТС-у у изборној ноћи, а два дана касније на Н1 с новинаром „Политике“ Бошком Јакшићем, још једним декларисаним „антитрамповцем“). Као што је на прошлим изборима подржавао Хилари Клинтон, тако је и сада отворено стајао уз Бајдена и целу изборну ноћ водио главну реч: избор саговорника није могао бити директнији када је у питању подударност интереса Јавног сервиса и Н1! Из Загреба се за РТС укључивао Дејан Јовић, набрајајући још једном све Трампове фалинке и разлоге зашто не би требало да остане у Белој кући: нарочито је апострофирао Трампове затегнуте односе с НАТО-ом и замерио му кварење јединства са истим, као и са савезницима у ЕУ. (Јовић је деловао као искрени заговорник овог војног савеза, што сигурно неће промаћи његовим пријатељима у влади Хрватске и у Бриселу.)
Прави херој изборне вечери на Јавном сервису била је Љиљана Смајловић. Са Мишом Ђурковићем успешно је одолевала Вујачићу и Јовићу, а онда се у једном тренутку окренула према екрану и скресала свом загребачком саговорнику: „Шта ме се тиче што је Трамп покварио односе са НАТО-ом и ЕУ! О томе не треба да бринемо ми него да гледамо шта је од користи Србији. Зато сам пре за Трампа него за Бајдена који је већ показао шта може и хоће“ (ако добро парафразирам речи ове храбре новинарке). Џаба. У суботу, 7. новембра, у 19 часова Си-Ен-Ен и ћерка-фирма пожурили су да саопште оно за шта су све време навијали: Бајден је победио у Пенсилванији и тако постао нови председник САД! Када је Амира Кривошију, репортера Н1 из Њујорка, водитељка запитала на основу чега је тако сигуран, овај је, без икаквог оклевања, одвратио: „Па јавили су сви мејнстрим медији. Они ваљда знају шта раде.“
Сада, реч имају судови.

[/restrict]

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *