Убиство од 80 хиљада евра

Најновији резултати истраге убиства новинара Јана Куцијака и његове веренице сежу до врхова политичког и пословног живота Словачке

Иако и даље има отворених питања, убиство истраживачког новинара Јана Куцијака и његове веренице Мартине Кушнирове 21. фебруара 2018. године у Великој Мачи крај Трнаве, a које је потресло и Словачку и међународну јавност, делом је расветљено. Егзекутори су два бивша припадника словачких оружаних снага – војник Мирослав Марчек и полицајац Томаш Сабо, а саучесници Золтан Андрушко (возач) и Алена Жужова (организатор). Иза свега стоји наручилац двоструке ликвидације, информациони брокер Маријан Кочнер (55), којем је убијени Куцијак медијски „дисао“ за вратом пратећи његове (наводне) пореске преваре.

КО ЈЕ НАРУЧИЛАЦ? Неколико месеци пре убиства Кочнер, осетивши како му се стеже омча око врата, позвао је Куцијака и запретио му да ће обратити „посебну пажњу“ на њега и његову породицу. Полиција је установила да је убиства организовала Алена Жужова, која је исплатила 80.000 евра убицама. Она је радила за Кочнера као преводилац, а он је и кум њене ћерке…
Маријан Кочнер одрастао је у Ружомбероку на северу Словачке. Студирао је новинарство у Братислави, након чега је стекао богатство током „дивље“ приватизације деведесетих и касније пореским преварама.
Кочнерова имовина (процењена на око 30 милиона долара) из једног јединог разлога није га чинила олигархом. Он догађаје није обликовао економским „мишићима“ већ информацијама које поседује. Причао је са свима, сви су причали с њим – знао је све!
Током година Кочнер је успео да стекне поштовање широм словачког идеолошког спектра (мада никада није био члан парламента или владе, иако се 2006. кандидовао за градоначелника Братиславе, али без успеха). Маријан Кочнер је, иначе, пријатељ са члановима владајуће Социјалдемократске партије (СМЕР-СД) више од 30 година… Управо је ова партија помиловала Кочнера због умешаности у аферу „Технопол“ 1997. Пре две године је парламент (у којем доминира СМЕР-СД) поништио и све контроверзне амнестије из тог доба – осим Кочнерове. Али често је био виђен и у друштву лидера главне опозиционе партије „Слобода и солидарност“, економисте Рихарда Шулика…

Словачки бизнисмен Маријан Кочнер оптужен за убиство новинара Јана Куцијака

ДИСТАНЦИРАЊЕ Данас се сви политичари с којима је Кочнер редовно комуницирао (а који су и даље у жижи државне јавности) дистанцирају од њега. „Кочнер са којим сам ја разговарао је само контроверзни бизнисмен, а не потенцијални организатор убиства“, први се јавно огласио Шулик.
Из владајућег СМЕР-СД-а оштрим тоном су подвукли да Кочнер није „њихов“ човек: „Он је био део друштвене сцене Братиславе, то је све. Док су чланови наше партије имали своје сумње у вези с Кочнеровим пословима, шта је требало да урадимо? Нисмо могли да утичемо на полицију и тужиоца који су независни.“
Кочнер је, међутим, сам почео да утиче на њих. Био је у добрим односима с другом из војске Доброславом Трнком, бившим генералним тужиоцем кога је Кочнер можда корумпирао (како су навели извори из полиције који су чули тајне снимке откривене у бизнисменовој кући). Кочнер је блиско сарађивао и с два полицијска истражитеља (из града Банска Бистрица), који су радили на неколико случајева повезаних с њим, али оптужнице никада нису подигнуте, а два истражитеља су напустила полицију у октобру прошле године.
Маријан Кочнер већ дуже време није у контакту ни са својом породицом. Његов брат Иван медијима је кратко саопштио да „само жели да заштити своју фамилију, а последњих неколико година биле су тешке за њих“…
За најпознатијег негативца Словачке године које долазе сигурно ће бити – још теже.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *