ТАЈНЕ ВИНДЗОРСКОГ ДВОРА

О борби око енглеске круне

Последњег дана октобра 2018. британски лист „Дејли мирор“ саопштио је да краљица Велике Британије Елизабета II планира да за три године преда власт свом старијем сину принцу Чарлсу. Лист је информацију засновао на два извора: инсајдера из краљевског окружења и тзв. померања краљичиног особља

Британска краљица намерава да престане да ради када напуни 95 година, при чему ће син постати регент. Лист наводи да краљица и принц Чарлс имају поверљиве састанке, те да Чарлс добија копије свих докумената на којима је радила његова мајка. Елизабета намерава да спречи борбу око престола и опструкцију државних институција у случају њене смрти или болести.
Да је британска краљица заиста одлучила да лагано предаје власт сину говори и податак да је у свој омиљени дворац Виндзор из лондонске Бакингемске палате преместила два најважнија члана свог особља – асистенткињу и пажа – а очекује се да ће истим путем ускоро кренути још неки чланови краљичине пратње.
Аналитичари верују „Дејли мирору“, јер (краљевски) новинар из овог листа Роберт Џобсон припрема књигу „Чарлс у 70: Размишљања, наде и снови“, која треба да се појави као најава преузимања трона.
ПОДЕЉЕНА ЕЛИТА Ипак, политичка елита Британије је подељена, као и краљевска породица и краљевско окружење.
Позната је тврдња да британска краљица заправо не влада, што није тачно. Британски монарх има реалну власт по бројним питањима. Међутим, најзначајнији је тајни (невидљиви) утицај, не само на територији Уједињеног Краљевства и британске заједнице већ и у бившим британским колонијама, САД, што круну чини посебно моћном. Управо због тога многи желе да утичу на Елизабету II, да се нађу у њеном окружењу, а то су по правилу моћни, утицајни и богати људи чија снага није само јавна и видљива.
Недавно су се појавиле тврдње да Елизабета намерава да објави да је наследник престола не син Чарлс већ унук Вилијам. Последњих година британски таблоиди тврде да је краљица „сита скандала које приређују Чарлс и његова супруга Камила Паркер Боулз“, те да намерава да трон преда унуку. Међутим, прошле године Елизабета II је неочекивано променила одлуку и, ако је веровати таблоидима, одредила да ће јој наследник бити принц Чарлс. Медији тврде да ће одлука краљице бити штампана и у књизи коју приређује поменути новинар Роберт Џобсон.
Разлог промене краљичиног става, тврде неки британски медији, јесте у томе што се Вилијам превише зближио с финансијским магнатима из лондонског Ситија. Још 2005. Вилијам је стажирао у лондонским банкама, при чему је највише времена провео на пракси у великој британској банци ХСБЦ, иако је боравио и у банкама „Мерил Линч“, „Џеј Пи Морган“, „Ротшилд“ и др.
Важни акционари у банци ХСБЦ (с правом учешћа у избору савета директора) јесу велики амерички инвестициони фондови „Блек рок“ и „Вангард“. Они подржавају глобалну политику Америчких федералних резерви, које често воде политику супротну од курса владе Велике Британије и краљице. Ово је најважнији разлог да краљица промени одлуку, јер унук „није оправдао бакина очекивања“. Међутим, интереси финансијског лобија, чији је члан постао Вилијам и на кога рачунају, нису нестали, те је покренута жестока, веома прљава борба око британског престола, а жртве у буквалном смислу постају људи из најближег окружење краљице Елизабете II.

[restrict]

КРАЉИЦА ОПАСНА ПО ЖИВОТ Утврђено је да је 19. септембра 2018. дружбеница и служавка краљице Елизабете II, 81-годишња Мери Морисон, пала низ степенице, како преноси „Дејли мејл“, и замало повредила и краљицу, јер је пролетела поред ње. Британски листови су у анализи тог случаја пронашли „елементе намере“ јер се служавка није зауставила на платформи која пресеца степениште већ је пала скроз до подножја. Служавка се не сећа да ли је гурнута. Бакингемска палата је потом обуставила истрагу и забранила да се о овоме говори.
Да је постало опасно служити краљицу говоре и неки ранији догађаји. Под точковима камиона нашла се директорка краљевске колекције уметничких збирки Мојра Џемил, када је бициклом ишла на посао у дворац. Возач Џемс Кватиа је на суду ослобођен одговорности на основу изјава сведока. Други возач камиона је 16. августа 2018. згазио Питера Фишера, гинеколога Елизабете II (бавио се хомеопатијом, а био је и научни директор за интегративну медицину Лондонске краљевске болнице), док је такође ишао бициклом у краљевски дворац. Ни овај камионџија није осуђен. У медијима је било покушаја анализе овог догађаја, јер је све указивало на убиство, али је династија Виндзор и истрагу и писања медија обуставила, односно интерес медија за ову тему свела на минимум.

ТЕЖАК ИЗБОР Избор Елизабете II око будућег монарха није лак. Наиме, иако краљица жели да пола својих дужности препусти принцу Чарлсу, ипак не жели да уступити сву краљевску власт. Чарлс је пак, на згражање Бакингемске палате (и не само ње), јавно рекао да за крунисање жели традиционалну англиканску (хришћанску) мису с елементима муслиманске, јеврејске, хинду и сикске религије. Чарлс тиме смањује број присталица у корист сина Вилијама, јер не жели да током крунисања буде проглашен и поглаваром Англиканске цркве, већ жели да буде „мултирелигијски краљ“. Другим речима, не жели да буде „бранитељ англиканске вере“, што је једна од традиционалних улога британског монарха.
Истраживања јавног мњења показују да Чарлса као краља види 37 посто Британаца, али ипак је знатно више оних који би волели да Чарлс буде прескочен у корист његовог старијег сина Вилијама.
Британску круну наслеђује монархово најстарије дете, без обзира на пол (ако краљ/краљица не кажу другачије). Британски је престолонаследник принц Чарлс, човек према којем његови будући поданици одувек имају амбивалентан однос: од задовољне масе након „венчања из снова“ с принцезом Дијаном, до јавно декларисане мржње и исмевања након што је Дијана у легендарном ТВ интервјуу Чарлса јавно оптужила да је вара с Камилом Паркер, рекавши како је у њеном браку „гужва“ јер их је троје. Чарлс је своје неверство признао на телевизији, после чега је његова популарност пала на најниже гране, чак ниже од оне после погибије принцезе Дајане 1997. године.

КОНТРОВЕРЗНИ КРАЉЕВИЋ Принц Чарлс (у јавности познат као „краљ на чекању“) најконтроверзнији је члан краљевске породице, не само због приче око принцезе Дајане већ и због својих политичких ставова и мешања у политику када то члану краљевске породице није потребно. Чарлс је одавно познат по интересу за органску производњу хране, те по љубави за архитектуру због које је често критиковао ружноћу нових зграда. Знатно су контроверзнији његови ставови о медицини о којој не зна довољно да би делио савете. Па ипак, у бројним приликама је заговарао да људе треба лечити модерном медицином, али да не треба бежати од алтернативних метода. Престолонаследник је велики популаризатор еколошке културе. Особљу је купио два бицикла, а на својој фарми сакупља кишницу. Његова подршка лову на лисице, те критиковање данашњег јавног школства (о којему нема појма јер је школован приватно) због давања „превисоких надања и очекивања“ ученицима дочекани су на нож.
Да би поправила имиџ династије, „умешала“ се Елизабета II – почетком 2002. славила је 50. годишњицу свог крунисања. Интересантно је да иако престолонаследник Чарлс није популаран у јавности, број противника монархије је мали и креће се између 15 и 20 посто, док више од 50 посто Британаца верује да ће монархија и краљевска породица постојати и крајем 21. века. Велики „камен о врату“ принцу Чарлсу је његова супруга Камила Паркер, изразито непопуларна у британској јавности.
Слика срећних поданика мало се љуља ако се поведе расправа о будућем краљу. Први у наследној линији је краљичин син Чарлс, а други и трећи су његови синови, најпре Вилијам, па Хари. Вилијамова предност у односу на оца, осим младости, јесу и стабилан имиџ и физичка сличност с Дајаном, која Британце подсећа на „добра стара времена“. Такође, Вилијам је завршио цивилни факултет (историју уметности) и Војну академију (како приличи будућем монарху).

ПОД УТИЦАЈЕМ ВРАЧА

Према Би-Би-Сију историчари су добили нове доказе да је британски краљ Едвард VIII, који је владао свега 11 месеци и који се одрекао престола у децембру 1936, био под утицајем екстрасеанса, доктора Александра Кенона, познатог под надимком Јоркширски јоги. Према новим подацима краљ је почео да се лечи од алкохолизма, а Кенон је примењивао хипнозу (доктор се бавио алтернативном медицином, мистичним праксама и црном магијом).
Сада доступна архива показује да је створена криза одрицањем од круне омогућила надбискупу Англиканске цркве да се меша у политику, те да је и „стајао“ иза доктора Кенона. Такође, против краља је била и влада, јер је документа која му је достављала често враћао непрочитана. Монарх је испољавао и симпатије према тоталитарним режимима Немачке и Италије. Другим речима, екстрасеанса је била „средство“ да се одстрани непожељни краљ.
Едвард се оженио обичном грађанком госпођицом Симпсон у Француској, 3. јуна 1937. Током рата (1940–1945) био је губернатор Бахамских острва, објавио је мемоаре „Краљевска историја“ (A King’s Story, 1951) и „Круна и народ“ (Crown and the People, 1953), а његова жена је 1956. објавила књигу успомена „И срце има своја права“ (The Heart Has Its Reasons).

НАЈДУЖА ВЛАДАВИНА

Краљица Елизабета II је један од четири британска владара с најдужом владавином. Рођена је 1926, на трон је дошла после смрти свога оца Џорџа VI када је имала 26 година. Од 1947. у браку је с Филипом, својим даљим рођаком који је некад носио титулу принца Грчке и Данске. Позната по пастелним хаљинама, одговарајућим торбама и шеширима те прилично киселом смешку, Елизабета II преферира живот у природи, далеко од двора, а посебно воли коње и јахање. Краљица је, међутим, увек показивала знатан интерес за политику својих влада те ју је помно пратила.

ХАЗАРСКА ДИНАСТИЈА

Британска династија Виндзор је 101 годину на челу Велике Британије. Наиме, 17. јула 2017. навршило се сто година од краљевског указа којим је замењена британска династија. Уместо династије Саксон-Кобург-Гота краљевски трон преузима династија Виндзор. Презиме Виндзор је иначе узето због живота Голдштајна поред истоименог замка и што је добро маркетиншко име за династију у Великој Британији и британском комонвелту и бившим колонијама. Званично објашњење за промену презимена је антинемачка тенденција у британском друштву – Голдштајн је Британцима звучало немачки. Голдштајн је заправо хазарска (јеврејска) породица.
Реално говорећи, после династије Тјудора на енглеском, а потом британском престолу уопште није било чистокрвних Енглеза.

[/restrict]

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *