ПЕЧАТ НЕДЕЉЕ / Поново о реконструкцији

Да ли ће из Владе Србије напокон изаћи фактори који ремете њен рад, или ће се наставити гурање проблема под тепих?

У земљи у којој опозиција кроз неколико узастопних изборних циклуса не успева да уздрма власт него углавном саму себе, као главни извор проблема за функционисање владе показује се сама та влада. Због нових неспоразума унутар кабинета премијерке Ане Брнабић, поново се, скоро као по навици, говори о његовој реконструкцији…

ОДЛАЗАК МИНИСТРА ВУЈОВИЋА Реконструкција је почела, или није почела, оставком министра финансија Душана Вујовића. Почела је утолико што одлази један министар који ће бити замењен другим, није почела зато што није то реконструкција која се ишчекује и циклично најављује па од ње на крају не буде ништа.

Министар Вујовић је, елем, учинио оно што се већ извесно време и наговештава, подневши оставку на своју функцију из, како је навео, личних и породичних разлога. Према свему што може да се чује незванично, управо то и јесу стварни разлози одласка министра финансија који је ту функцију обављао у две владе Александра Вучићу а до сада и у влади Ане Брнабић.

Вујовића ће, како се (не)званично најављује, на функцији министра финансија заменити досадашњи градоначелник Београда Синиша Мали.

Сам Мали, реагујући на извештаје медија, није оповргао могућност доласка на Вујовићеву функцију у кабинету Ане Брнабић, истичући да ће „увек бити на располагању Србији“ и, штавише, препоручујући се резултатима за које каже да је постигао управо у области за коју би могао да буде задужен убудуће: „Функције ми никад нису биле важне, много битније од тога ми је да знам да могу да урадим нешто корисно и позитивно за народ и државу. У последње четири године у Београду смо успели да преполовимо дуг града напола, да стабилизујемо јавне финансије, да покренемо пројекат ’Београд на води’ и бројне друге инвестиције. Надам се да ћу и у будућности моћи да допринесем, ма који посао обављао. Важно ми је да сам у тиму Александра Вучића, јер је то тим који је остварио конкретне резултате, и који је грађанима вратио наду у бољи живот.“

Важније од ове (пре)поруке Синише Малог, изгледа да је и Вучић склон оваквом кадровском решењу. „Уверен сам“, изјавио је, „да ће СНС подржати избор Синише Малог на функцију министра финансија уколико такав предлог поднесе премијерка Ана Брнабић“.

МИХАЈЛОВИЋ И ЈОКСИМОВИЋ Но, како рекосмо, није ово кадровски проблем који понајвише занима српску јавност.

После краткотрајног примирја, наиме, заправо пословичног затишја пред буду, дошло је до новог сукоба унутар Владе Србије, овог пута изазваног твитом министра Ненада Поповића о хомосексуалзиму који свакако, из познатих разлога, није могао да буде по вољи премијерки Брнабић (баш као што, такође из познатих разлога, несумњиво јесте по вољи убедљиве већине грађана Србије). Али није због тог твита дошло до сукоба између Поповића и Брнабићке већ су се у сукобу – поново – нашле премијерка с једне и министарке Зорана Михајловић и Јадранка Јоксимовић с друге стране (из чега извлачимо и узгредни закључак да су две министарке само искористиле овај повод да би наставиле свој обрачун с премијерком).

После овог сукоба председник Србије и СНС-а поручио је да премијерка има његову „недвосмислену подршку“ и додао, обраћајући се својим (евентуално) незадовољним страначким колегама: „Немам никакав проблем ако вам се то не свиђа. Коме се не свиђа, у странци можете да донесете какву год хоћете одлуку.“

А „Данас“ и „Блиц“ најављују да ће до реконструкције актуелне Владе Србије доћи „до краја јуна“, за када је померена, прецизира „Блиц“, „због решавања питања Косова“. Неименовани извор „Блица“ напомиње и да су „дешавања у влади разлог да се размисли и о статусу ове две министарке (Михајловић и Јоксимовић) који може да буде на стакленим ногама“, а слично ће и (такође неименовани) извод листа „Данас“: „Две министарке, Михајловић и Јоксимовић, саме су себи потписале излазницу из Владе Србије. Постале су најјачи кандидати који ће у реконструкцији бити замењени. Раније је било говора да ће министарство Зоране Михајловић бити подељено на два дела, али након најновијег сукоба, поставља се питање да ли ће министарка уопште остати у влади. Што се Јоксимовићеве тиче, општи утисак је да није конструктивна и да њене одлуке зависе од њеног личног расположења, што није добар основ за рад у влади.“

Најпозванији пак да се изјасни о будућности Владе Србије – дакле председник Србије Александар Вучић – у ових је неколико дана дао два прилично опречна одговора у вези с реконструкцијом. „Реконструкције ће бити свакако, али тек пошто будемо видели како се одвијају ствари око Косова“, рекао је. Али је такође рекао и ово: „Ја не мислим да се очекује реконструкција владе. Као председник странке, за два до пет месеци најпре ћу чути све предлоге премијерке Ане Брнабић, а онда ћу имати разговоре унутар странке.“          

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *