Печат недеље

 

Нови ДСС

Може ли обновљени ДСС да обнови своју некадашњу снагу и утицај?

У недељу је за новог председника Демократске странке Србије изабран Милош Јовановић, доцент на београдском Правном факултету и вршилац дужности председника ове странке у претходном периоду.
Обраћајући се присутнима на Скупштини ДСС-а, али и српској јавности, Јовановић је поручио да је и ДСС-у, и Србији, потребан нови почетак, уз раскид с нежељеним последицама 5. октобра.
„У суштини, ово што ми данас радимо оснивачка је скупштина једног новог ДСС-а. Да ли ћемо у изградњи те нове снаге успети, зависиће скоро искључиво од нас. Зависиће од наше вере, наше енергије, нашег умећа, и ако хоћете, нашег осећања одговорности, према нама самима, према нашој деци, према нашим прецима, према Србији“, поручио је Јовановић. „Јер, није данас, и није овде, реч само о Демократској странци Србије и њеном новом почетку. Данас је овде много више реч о неопходности, о невероватној, о снажној, о судбинској неопходности новог почетка за Србију!“
Указујући на чињеницу „да је српска политичка класа данас у потпуности делегитимисана“, нови председник ДСС-а је оценио: „Уосталом, грађани су нам на протеклим председничким изборима послали врло јасну и гласну поруку. Чињеница да је једна фиктивна особа, фиктиван политичар у лику Белог Прелетачевића освојила безмало 350.000 гласова, односно 10 одсто гласова, срамна је и скандалозна. Али не за грађане. Та чињеница је срамна и скандалозна за све нас који се политиком бавимо… Без коренитих системских промена грађани Србије ће наставити да презиру своје политичке елите, како год оне себе називале, и тај презир биће потпуно оправдан. Уосталом, и ја га делим. И вероватно га делимо сви ми. Јер сви смо ми не политичари већ првенствено Срби, грађани ове државе, људи који овде раде, људи чија деца овде живе, људи чији ће родитељи морати, злу не требало, овде да се лече. И наравно и логично да за све њих, као уосталом и за нас саме, желимо снажну и уређену земљу. А данашња Србија је сушта супротност томе – нејака је и неуређена.“

[restrict]

„Чини ми се да је крајње време (…) да се подвуче црта испод једног периода који је трајао 17 година. Чини ми се, заправо знам, да је отварање једног новог политичког циклуса, много више него нашој странци, данас потребно Србији… Мора се констатовати да је биланс ’Петооктобарске републике’, у крајњем исходу, поражавајући“, нагласио је Јовановић, указујући и на проблем угрожености територијалне целовитости државе, и на стање српске економије („Србија је у ових 17 година постала дезиндустријализована земља, постала је земља јефтине радне снаге са погрешним концептом развоја заснованим на страним инвестицијама. Погрешним, јер је економска историја поодавно утврдила да стране инвестиције имају заправо врло мали утицај на дугорочан привредни раст и развој земље домаћина“), на одлазак младих из земље, и на „сигурно најзначајније питање српског народа данас – а то је питање наше демографије и нашег демографског развоја“: „Ми, као народ, полако, али сигурно одумиремо! Нажалост, у протеклих 17 година ништа суштински није предузето да се ови погубни, потенцијално смртоносни демографски трендови измене.“
Говорећи о досадашњем ДСС-у, његов нови председник рекао је да „и ДСС сноси део одговорности за стање у држави до 2008. године, у сразмери наравно са политичким утицајем који је странка имала. „Спремни смо да признамо да су у том периоду прављене и грешке. Али исто тако, имамо много разлога да будемо поносни на наш допринос Србији. Тај допринос је увек био темељан, промишљен и далекосежан, и заправо, захваљујући оснивачу странке и њеном дугогодишњем председнику Војиславу Коштуници, био је већи од стварне снаге ДСС-а.“
Међу највећим достигнућима ДСС-а Јовановић је истакао доношење Устава Србије 2006. године, јачање веза са Републиком Српском и прокламовање војне неутралности, али и сам начин владавине између 2004. и 2008: „ДСС је тада знао да сабира, знао је да саставља и да тежи постизању консензуса. Уосталом, тада је, вероватно једини пут, истински национално и истински демократско заиста живело у Србији. Са нашим силаском са власти 2008. године, добили смо прво привид демократског без националног, да би се 2012. ствар обрнула и Србија добила само привид националног без демократског.“
„Желим да нови ДСС, који данас стварамо, буде носилац идеје промене политичког система у Србији“, закључио је Јовановић, нагласивши континуитет с „основним обележјем“ ове странке, а то је, „како каже Војислав Коштуница, државотворност ДСС-а. Државотворност која значи да нам је изнад свега и на првом месту увек био интерес Србије и српског народа“.

Миодраг Вуковић протеран из Русије

Посланик владајуће црногорске Демократске партије социјалиста Миодраг Вуковић задржан је 28. маја на московском аеродрому „Домодедово“ и депортован је првим наредним летом за Тиват, уз образложење да је у Русији „персона нон грата“, пишу „Вијести“. Из извора блиских Вуковићу, подгоричким „Вијестима“ је речено да је Вуковић задржан „из политичких разлога“, по руском федералном закону. Лист пише да се Вуковић налазио у просторији на „ничијој територији“ аеродрома без воде и тоалета, у којој је донедавно било више десетина људи у сличној ситуацији. Наводно му је речено да је „персона нон грата“, што је термин којим државе проглашавају неког непожељном особом. „Његово здравствено стање је лоше“, рекао је извор „Вијести“. Наводи се да су до Вуковића, док је чекао депортацију, дошли службеници Амбасаде Црне Горе у Москви и да ни они нису знали о чему се ради. „Руски амбасадор у Подгорици се прави луд“, тврдио је раније саговорник „Вијести“. Лист даље преноси да је Вуковићу „неколико припадника вероватно службе безбедности“ рекло да не може даље да путује, нису му дали да користи телефон, нити да га напуни. Након што је дошао представник црногорске амбасаде на аеродром, посланику ДПС-а нудили су да настави пут у Минск летом у раним јутарњим часовима, али је он то одбио. „Хоћу само да се вратим кући“, рекао је Вуковић. Нису му ни дали никакав званични документ о задржавању. Црногорски амбасадор у Москви Игор Јововић наводно је ступио у контакт са руским колегом у Подгорици Сергејом Грицајом, који је рекао да „не верује да се то дешава“ и да не може ништа да уради поводом тога „јер је сад касно“. Вуковићу су одузели пасош и речено му је да ће му га вратити на уласку у авион. Он је као представник Скупштине Црне Горе са још једним сарадником путовао у Минск на парламентарни скуп Централноевропске иницијативе. И његов сарадник је остао у Москви, али није задржан. Министарство спољних послова Црне Горе у међувремену је упутило протестно писмо и навело да од Москве очекује да се утврде праве чињенице и разлози у вези са привођењем и депортацијом Вуковића. Коментаришући депортацију црногорског посланика, портпаролка руског министарства спољних послова Марија Захарова навела је да је Вуковићу улазак у ту земљу забрањен као одговор на санкције ЕУ против Русије којима се Црна Гора прикључила.

ЕГИПАТ БОМБАРДОВАО ЦИЉЕВЕ У ЛИБИЈИ

Египатски борбени авиони бомбардовали су у два наврата циљеве Исламске државе у Либији због прошлонедељних напада и убиства египатских хришћана. Египатска авијација у понедељак је бомбардовала либијски град Дерна, циљајући мете на западном улазу у тај град, као и јужне делове истог. Египатска авијација претходно је 26. маја извела шест напада на положаје терориста у близини Дерна. Портпарол египатске војске Тамер ел Рифаи рекао је да су гађани кампови терориста. Напади египатске авијације на циљеве терориста на истоку Либије изведени су у координацији с оружаним снагама ове земље, изјавио је главни командант Ваздушних оружаних снага Либије, генерал Сакар ел Џаруши. Председник Египта Абдел Фатах ел Сиси саопштио је да је Египат спреман да напада терористе и у земљи, и изван њених граница. Нагласио је да су терористи не само они који спроводе терористичке нападе него и они који их подржавају и финансирају. Неопходно је „казнити државе које подржавају тероризам, а не мирити се с тим“, рекао је Ел Сиси. Према његовим речима, Египат се бори против тероризма „у име целог света“. Непосредан повод за интервенцију Египта био је оружани напад на коптске хришћане, у египатској провинцији Минији, када је убијено 35 људи, укључујући и децу, а 25 особа је рањено. Непознати нападачи су из два аутомобила отворили ватру на аутобус који је превозио коптске хришћане.

Трибине у прекиду

Изгледа да пролази време у коме су невладине организације финансиране са Запада у Београду могле да шире своју пропаганду без иједног гласа противљења.
У уторак су на Факултету политичких наука чланови Српског политичког форума, студенти овог факултета, прекинули трибину „Жена у црном“ певајући песму „Ој, Косово, Косово“ уз исписане поруке „Стоп лажима о Сребреници“, „Стоп прекрајању историје“, „Геноцид над Србима Подриња“, „Не треба нам објективност ‘Жена у црном’“…
Сташа Зајовић, најпознатија „Жена у црном“, прекид трибине незадовољно је за Радио Слободна Европа прокоментарисала као „растућу фашизацију, ревизионизам, промовисање некажњивости и демонизовање свих нас које се залажемо за солидарност са жртвама злочина, најпре оних почињених у наше име“.
А дан касније, у београдском Дому омладине, поново се заорило „Ој, Косово, Косово“ када су активисти покрета „Заветници“ прекинули перформанс – Албанку силује српски војник – одржан у склопу фестивала „Мердита, добар дан“.
Портпаролка „Заветника“ Милица Ђурђевић објаснила је мотиве ове акције: „Сматрамо да је недопустиво да се у центру Београда четврти пут заредом организује фестивал ‘Мердита, добар дан’ који има за циљ промоцију независног Косова и представљање некакве аутохтоне косовске културе, која не постоји, нити је икада постојала. На списку највећих спонзора овог фестивала налазе се најутицајније испоставе атлантистичких центара моћи на Балкану, међу којима су Фондација браће Рокфелер, амбасаде САД и Норвешке, Косовска фондација за отворено друштво, па чак и Министарство културе, омладине и спорта такозване Републике Косово. Сами организатори су прозападне невладине организације познате по изразито антисрпским ставовима и антиуставном деловању.“
Најављено је, иначе, да ће на овом фестивалу – реч је о очигледној провокацији овдашње јавности – учествовати и бивша председница „Косова“ Атифете Јахјага.

Лажни геноцид у Сребреници

Португалски генерал Карлос Мартинс Бранко, заменик шефа мисије војних посматрача УН у време рата у Хрватској и БиХ, у својим мемоарима „Рат на Балкану“ устврдио је да нема сумње да се у Сребреници није догодио геноцид, јер није постојао предумишљај.
Како су пренели овдашњи медији, Бранко не пориче да је било много мртвих, али истиче и да нису сви настрадали стрељањем већ, напротив, указује на хетерогеност узрока смрти: од борбених дејстава између Војске Републике Српске и припадника Армије БиХ који су се повлачили према Тузли, преко међусобне борбе припадника Армије БиХ, до погубљења ратних заробљеника.
Бранко указује и да права цифра настрадалих никада није прецизно утврђена, подсећајући да се од преко 8.000 људи који су били проглашени за нестале, што ће потом и постати непорецива медијска истина, њих чак 3.000 појавило на списку бирача на изборима одржаним у септембру 1996. године.
„Медији никада нису показали довољно радозналости да истраже ову и друге очигледне несувислости“, рекао је португалски генерал.
„Печат“ ће наредне недеље објавити интервју с Карлосом Мартинсом Бранком.

БОЛЕСНИ ХУМОР

Комичарка Кети Грифин је после десет година на телевизији „Си-Ен-Ен“ добила отказ због реакција на видео-снимак у коме држи нешто што личи на крваву, одсечену главу америчког председника Доналда Трампа. Она је упутила извињење због свог поступка, наводећи да је фотографија „превише узнемиравајућа“ и да уопште није духовита. „Искрено се извињавам, претерала сам. Фотографија је превише узнемиравајућа и разумем да вређа људе“, казала је Грифинова. Трамп је рекао да комичарку треба да буде срамота због снимка. „Моја деца, посебно мој 11-годишњи син Барон, имају проблеме због овог. Болесно“, навео је Трамп на Твитеру. Фотографија и видео-снимак на којима комичарка гледа у камеру држећи у рукама „одсечену главу“ председника САД изазвали су бурне реакције јавности, а многи су на друштвеним мрежама захтевали да она буде и ухапшена.

[/restrict]

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *