САД крстарећим ракетама напале сиријску војну базу

Са америчких разарача у источном Медитерану испаљено је на десетине „томахавк” ракета на позиције сиријске војске, а операцију је наредио председник Доналд Трамп као освету за наводни напад хемијским оружјем снага Башара ел Асада у Идлибу, јавиле су агенције.

Званичник Беле куће је рекао да је испаљено 59 прецизно навођених ракета које су погодиле ваздухопловну базу Шајрат у Сирије. Други званичници су раније објавили да је испаљено 70 ракета. Та ваздухопловна база, према званичнику Беле куће, има везе са „програмом хемијског оружја сиријског режима и директно је повезана са ужасним хемијским нападом 4. априла”, пренео је АФП. Напад је извршен са америчких војних бродова у источном Медитерану. Трамп је наредбу за напад издао са Флориде, а са америчким председником су у то време били државни секретар Рекс Тилерсон, као и његов саветник за безбедност Х. Р. Макмастер.

Како Си-Ен-Ен преноси, Трамп је током напада био на вечери са кинеским председником Си Ђинпингом, а секретар за одбрану Џејмс Матис га је све време информисао о операцији у Сирији. Трамп је новинарима рекао да је у интересу САД да зауставе употребу и ширење смртоносног хемијског оружја.

„Вечерас сам наредио војни напад на позиције у Сирији са којих је извршен напад хемијским оружјем. Нема спора око тога да ли је Сирија користила забрањено оружје и прекршила обавезе које има под Конвенцијом о хемијском наоружању и игнорисала апеле Савета безбедности УН. Године покушаја да се промени Асадово понашање су пропале, и то веома драматично”, рекао је синоћ Трамп.

Према последњем билансу, најмање 86 људи, меду којима је 30 деце и 20 жена, погинуло је у нападу хемијским оружјем у тој побуњеничкој провинцији на северозападу Сирије, преноси Танјуг. Гувернер сиријске покрајине Хомс Талал Барази изјавио је за либанску телевизију „Ал Мајадин” да у америчком ракетном нападу има погинулих, а опозиција тврди да су страдала најмање четири војника. Барази је претходно за Ројтерс казао да не верује да је у нападу на базу у близини Хомса било „пуно људских жртава”, али да је нанета материјална штета. Сиријска Опсерваторија за људска права, са седиштем у Лондону, објавила је да су најмање четири војника убијена у нападу на ваздушну базу, преноси Танјуг.

 

Морозов: Напад на Сирију подсећа на бомбардовање Југославије

Члан Одбора за спољне послове Савета федерације Русије Игор Морозов упоредио је ваздушни напад САД на сиријску ваздухопловну базу у покрајини Хомс са бомбардовањем Југославије и интервенцијом у Ираку.

„Напад на аеродром подсећа на бомбардовање Југославије, војну интервенцију у Ираку, разарање Либије и друге акте непоштовања међународног права од стране САД”, истакао је руски сенатор, јавља „Спутњик” а преноси Танјуг.

Према његовим речима, „сада је савршено јасно да је хемијски напад у Идлибу био америчка провокација како би се оправдао напад на ваздушну базу”.

Он је истакао да је амерички председник Доналд Трамп већ одустао од свог обећања да ће се у Сирији борити против Даеша (назив Исламске државе на арапском), а не против председника Башара ел Асада. У ноћи између четвртка и петка Сједињене Америчке Државе су лансирале више од 50 ракета „томахавк” на сиријски војни аеродром у Шаирату, који се налази на 38 километара од Хомса.

 

САД: Обавестили смо Русију, али нисмо тражили дозволу

Портпарол Пентагона капетан Џеф Дејвис изјавио је да је америчка војска унапред обавестила руске снаге о нападу на сиријску ваздухопловну базу и да у нападу нису погођени делови базе за које се верује да су у њима присутни Руси, а државни секретар САД Рекс Тилерсон каже да Вашингтон „није тражио никакву дозволу од Москве”.

Дејвис је навео да је америчка војска имали „више” разговора са руским снагама пре напада, користећи линију комуникације која је раније успостављена са циљем спречавања случајног сукоба у Сирији током борби против Исламске државе.

Француски дипломатски извори навели су да је амерички државни секретар Тилерсон министру спољних послова Француске Жан-Марку Ероу казао да је Вашингтон желео да са савезницима „координише” напад на ваздушну базу.

„Нисмо тражили никакво одобрење од Москве. Ми сматрамо да је напад био пропорционалан и да показује да је (председник САД Доналд) Трамп спреман на предузимање одлучне акције као одговора на гнусна дела”, рекао је Тилерсон.

 

САД: Не планирамо нове нападе у Сирији

Ракетни напад који су САД извеле у Сирији био „једини” и очекује се да остане тако јер у овом тренутку не постоје планови за ескалацију, изјавио је неименовани амерички званичник.

Овај званичник, који је инсистирао на анонимности, рекао је да се верује да напад не представља сигнал велике промене у фокусу председника САД Доналда Трампа који је сада усредсређен на домаћу политику.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *