Зажалиће Турска због напада на Русију

Vladimir PutinЗа „Печат“ из Москве Богдан Ђуровић

Извоз руских пољопривредних производа сада износи 20 милијарди долара годишње, што је трећина прихода од извоза гаса и за четвртину више од продаје оружја, поручио је Владимир Путин парламенту

Овогодишње обраћање председника Руске Федерације Владимира Путина Федералној скупштини са традиционалном посланицом било је приметно другачије него претходна. Разлог: турски напад на руске пилоте, а ово је први пут да се Путин обраћа парламенту у тренутку када је земља званично у рату. Зато су социјални и економски проблеми овог пута остали у другом плану, што Путинови опоненти чак тумаче као намерно скретање пажње јавности од егзистенцијалних питања која муче грађане. Можда би то и било тачно да није једне нелогичности – не постоји ни најмањи доказ или индиција да је Путин наредио Реџепу Ердогану да обори руски бомбардер Су-24. Напротив, после Ердогановог „удара с леђа“, сва је прилика да ће односи две црноморске државе бити још дуго затегнути, на ивици пуцања. Зато је Путиново обраћање депутатима и сенаторима било највише посвећено безбедносној ситуацији на руским границама и у свету.

РУСИЈА СЕ БРАНИ У СИРИЈИ У огромној Георгијевској сали Кремља били су присутни руски пилоти који учествују у антитерористичкој операцији у Сирији, али и удовице двојице погинулих војника, Гелена Пешкова и Ирина Позинич. Путин им је посебно захвалио и нагласио да је Русија већ деценију и по у рату против терора, подсетивши на талачке кризе у Буђоновску, Беслану и Москви, експлозије у стамбеним објектима, напад на композицију „Невског експреса“, ударе у московском метроу и на аеродрому Домодедово. „Ове трагедије су однеле хиљаде живота. То је бол која ће заувек остати са нама“, рекао је шеф државе.

„Велика опасност долази од терориста концентрисаних у Сирији. Међу њима има доста људи из Русије и земаља ЗНД. Они добијају новац, оружје, јачају. Ако победе тамо, неизбежно ће се у једном тренутку наћи код нас, да сеју страх и мржњу, подмећу бомбе, убијају и муче људе. Ми морамо да их пресретнемо и уништимо у далеким регионима. Зато је донета одлука о војној операцији, заснована на званичној молби легитимне сиријске владе. У Сирији се наше Оружане снаге првенствено боре за Русију, бране безбедност наших грађана“, поручио је Путин.

У 20. веку многи нису желели да уједине своје снаге у борби против нацизма, што је плаћено десетинама милиона живота, додао је шеф Кремља: „Данас смо лицем у лице суочени са деструктивном, варварском идеологијом и немамо права да дозволимо да демони, који су се поново појавили, достигну свој циљ. Треба одбацити све спорове и неслагања ради формирања челичне песнице, уједињеног антитерористичког фронта, који ће деловати на бази међународног права и под окриљем УН. Свака цивилизована држава мора да допринесе разбијању терориста и потврди своју солидарност, не изјавама већ конкретним делима.“ Путин је нагласио да нису допуштени двоструки стандарди и контакти са терористима: „Не сме бити никаквог криминалног, крвавог бизниса са терористима.“

 

САМО АЛАХ ЗНА… „Знамо ко у Турској пуни џепове и омогућава терористима зараду од продаје нафте украдене у Сирији. Управо овим новцем терористи регрутују плаћенике, купују оружје, организују зверске терористичке нападе усмерене против наших грађана, против грађана Француске, Либана, Малија и других држава. Сећамо се и да су се у Турској крили и добијали материјалну и моралну подршку бојовници који су годинама вршљали по Северном Кавказу. И сада их тамо виђамо. Међутим, турски народ је добар, вредан и надарен. У Турској имамо много старих и поузданих пријатеља. Они треба да знају да их не изједначавамо са делом владајуће врхушке, која је директно одговорна за погибију наших војника у Сирији“, истакао је руски лидер.

Затим је послао кључну поруку Анкари и Реџепу Ердогану: „Ми овој врхушки нећемо да заборавимо саучесништво са терористима. Издају смо увек сматрали и сматраћемо је за најнижи чин. Нека то знају у Турској они који су пуцали у леђа нашим пилотима, и који покушавају да лицемерно оправдају себе и своје потезе, те да прикрију недела терориста. Уопште не разумем зашто су то урадили. Било које питање, било који проблем и неспоразум могао је да се реши на потпуно другачији начин. Били смо спремни да сарађујемо са Турском у вези најосетљивијих питања и били смо спремни да идемо тако далеко како то њихови савезници никада нису желели да чине. Вероватно само Алах зна зашто су то урадили. И вероватно је Алах одлучио да казни владајућу клику у Турској, лишивши је разума.“

Али Анкара неће од Москве дочекати нервозну, хистеричну реакцију, опасну и по Русију и по читав свет, подвукао је Путин: „Тога неће бити. У основи наших потеза пре свега биће одговорност пред нашом земљом и народом. Нећемо да звецкамо оружјем. Али ако неко ко је извршио подмукли ратни злочин, ко је убио наше људе, мисли да ће се извући са парадајзом или санкцијама у грађевинској и другим областима, у великој је заблуди. Ми ћемо их још не једном подсетити на оно што су урадили. И они ће не једном зажалити због онога што су учинили. Знамо шта нам је чинити. Сада су мобилисане наше Оружане снаге, специјалне службе и органи реда како би пружили отпор терористичкој претњи.“

Erdogan

ПРОМЕНА СТРУКТУРЕ ЕКОНОМИЈЕ Путин, наравно, није заобишао економску тематику, признавши да се Русија суочила са озбиљним изазовима. „Цене нафте и других наших традиционалних извозних производа пале су и ограничен је приступ руским финансијским институцијама и компанијама светским тржиштима. Знам да сада многима није лако. Економски проблеми одражавају се на приходе и животни стандард наших људи. И добро знам да се људи питају када ћемо савладати тешкоће и шта ћемо чинити? Ситуација је заиста сложена, али и раније сам о томе говорио и желим да поновим – није критична. Већ данас видимо позитивна кретања. Индустријска производња и курс националне валуте у целости су стабилизовани, смањена је инфлација, у поређењу са 2014. бележимо битно смањење одлива капитала. Али то не значи да треба мирно да чекамо када ће се цена нафте повећати“, поручио је Путин, пре свега влади Дмитрија Медведева и њеним министрима.

Путин је указао на три кључна правца развоја, како би се превазишле садашње тешкоће, изазване ниским ценама нафте и западним санкцијама. Ово су заиста озбиљна жаришта, јер за сада ништа не указује да ће међународне прилике за Русију бити повољније у ближој будућности. Прво, Путин тражи промену структуре економије, без чега нема напретка у области безбедности и социјалног развоја, нема отварања савремених радних места и повећања животног стандарда милиона људи: „Наш задатак је да се број таквих компанија повећава брзо и у свим гранама. Треба адекватно да усмеримо наше програме за супституцију увоза и подршку извоза, за технолошко усавршавање производње и обуку стручних кадрова.“

Друго, низ привредних грана нашао се у зони ризика и за њих влада треба да предложи специјалне програме подршке, за шта су већ издвојена финансијска средства. Треће, неопходно је подржати људе са ниским приходима, најосетљивије категорије грађана и да се пређе на праведније пружање социјалне помоћи како би је добијали они којима је неопходна.

 

РУСКИ ИЗВОЗНИ ЦЕНТАР Председник је нагласио да је уравнотежен буџет најважнији услов макроекономске стабилности и финансијске независности земље и да дефицит не сме да пређе три процента, чак и ако приходи буду мањи од очекиваних. Финансијска стабилност и независност земље су апсолутно међусобно повезани, рекао је Путин и позвао на већу контролу државних средстава, укључујући федералне и регионалне субвенције индустријским предузећима и пољопривреди. Нагласио је да ће држава пружити сву неопходну помоћ свакоме ко је спреман да иде напред и да буде лидер: „Такав систем градимо у дијалогу са бизнисом на основу његових захтева и проблемима са којима се суочава наша земља.“

У циљу што веће супституције увоза, Путин је предложио да влада до 30 одсто производа може да купује под неповољнијим условима, како би се подржала домаћа производња, али да подршку државе могу да очекују само конкурентна домаћа предузећа: „Нико не треба да има илузије да под маском супституције увоза може да понуди држави и грађанима сурогате или старе залихе по превисокој цени. Русији су потребне компаније које ће бити у стању да обезбеде модерне квалитетне производе и које ће освојити светска тржишта. Да би се помогло онима који су спремни за такав рад, формиран је Руски извозни центар.“

Председник је посебно истакао значајан пораст аграрне производње: „Пре десет година практично половину хране смо увозили из иностранства, критично смо зависили од увоза, а сада је Русија извозник. Прошле године извоз пољопривредних производа износио је скоро 20 милијарди долара, за четвртину више од прихода од продаје оружја, или око трећине прихода од извоза гаса. Наша пољопривреда је овај пробој направила у кратком периоду. Неопходно је на националном нивоу поставити задатак и до 2020. потпуно обезбедити тржиште домаћом храном. Ми не само да смо у стању да се прехранимо, имајући у виду земљиште, воду и друге ресурсе, већ би Русија могла да постане највећи светски снабдевач здраве, еколошки чисте, квалитетне хране која је одавно нестала у неким западним земљама. Потражња на светском тржишту за оваквим производима је у сталном порасту.“ Зато је Путин рекао да је неопходно почети са обрађивањем милиона хектара који су у рукама великих земљопоседника, али се не обрађују. Он предлаже да се несавесним власницима одузме пољопривредно земљиште коришћено у друге сврхе и да се прода на аукцији онима који желе и могу да га обрађују.

Docek tela poginulog pilota

ДЕМАНТОВАНИ ДЕМОГРАФИ УН Како би отворила додатне могућности за проширење економских веза, Русија учествује у интеграционим процесима, додао је Путин: „Постигнут је начелни договор о повезивању евроазијских интеграција с кинеском иницијативом Пута свиле. Створена је зона слободне трговине с Вијетнамом. Следеће године у Сочију одржаћемо самит Русија–АСЕАН (Асоцијација нација Југоисточне нације) и уверен сам да ћемо моћи да изградимо узајамно корисну сарадњу. Предлажем да ми и колеге из Евроазијског економског савеза започнемо консултације с чланицама ШОС и АСЕАН, као и са државама које ће се придружити ШОС, о формирању могућег економског партнерства. За Русију ће такво партнерство створити потпуно нове могућности за повећање испорука намирница, енергената, инжењерских, образовних, медицинских и туристичких услуга у Азијско-пацифички регион, омогућиће нам да играмо водећу улогу у формирању нових технолошких тржишта, као и да преусмеримо ка Русији велике глобалне трговинске токове.“

Путин је посебно нагласио да се већ три године у Русији бележи позитиван природни прираштај становништва: „За сада није велики, али постоји. По свим прогнозама већ је требало да западнемо у нову демографску провалију због негативног прираштаја из 90-их година, што су нам предвиђали демографи, између осталог и из УН. Али то се није десило. Половина новорођенчади су друго, треће и наредно дете у породици. Породице желе да подижу децу, верују у њихову будућност, верују у своју земљу, рачунају на помоћ државе.“

Русија је снажна, независна земља са хиљадугодишњом историјом и великом традицијом, нација коју учвршћују заједничке вредности и заједнички циљеви, поручио је Путин руским парламентарцима. Русија води отворену, директну борбу против међународног тероризма, нагласио је шеф државе и обраћање закључио речима великог руског научника Дмитрија Ивановича Мендељејева: „Подељене ће нас одмах уништити. Наша снага је у јединству, у војној снази, у уређеним и срећним породичним односима који повећавају прираштај народа и у природном расту нашег унутрашњег богатства и мирољубивости.“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *