Момин атеље у „Дому Војске“

Изложба „У атељеу“, уметнички пројекат чија је окосница излагање и представљање аутентичног стваралачког простора Моме Капора (отворена од петка, 20. марта) у Великој галерији „Дома Војске“ у Београду, приказаће и серију слика из чувеног циклуса „Школице“ и неколико најранијих радова (са Академије) овог славног београдског уметника 

Ликовни радови Моме Капора припадају приватним колекцијама и Задужбини „Момо Капор“, која је аутор концепта изложбе, у сарадњи с Министарством одбране Републике Србије. На изложби, која ће трајати месец дана, посетиоци ће бити у прилици да осете дух Капоровог стваралаштва у измештеном атељеу, да виде боје којима је сликао, како су изгледале његове палете…
„Никада човек не може сазнати о неком сликару толико много, а за кратко време, ако не види његов атеље, стан или кућу у којој живи. Ниједна ретроспективна изложба не може вам открити оне мале, дирљиве ствари из којих се читају уметникови дани, његов покрет или свет његовог погледа“, навела је Љиљана Капор, оснивач Задужбине „Момчило Момо Капор“, у каталогу изложбе.
Ликовни радови Моме Капора које ће посетиоци моћи да виде јесу слике с мотивом дечјих школица, по којима је био препознатљив и јединствен у свету. Биће изложено десетак радова с овим мотивом рађених разним сликарским техникама, укључујући и „Њујоршке школице“. Капор је школице почео да слика средином седамдесетих година, повремено живећи у Њујорку, и наставио до краја живота. Инспирацију је добио када је на тротоару једне њујоршке улице угледао први цртеж сваког детињства и осетио носталгију за Београдом где је одрастао.
У књизи „Успомене једног цртача“ тај је моменат описао као да му је неко дао тајни знак с неба и вратио га у детињство: „Школица је, пре свега, позив на игру – јединствена синтеза цртежа и покрета, права улична уметност која се спонтано рађа преко дана, а ишчезава ноћу под шмрковима уличних поливача или под стопалима пролазника. Она је и примитивни тротоарски крст од кога беже улични демони – уметност најсиромашније градске деце за коју није потребна друга врста улазнице сем комадића цигле који се као жетон на коцкарском столу покреће скакањем на једној нози.“
На отварању (заказано за 19 сати) изложбе „У атељеу“ говориће сликар Милош Шобајић, а биће представљена и друга књига Капорових интервјуа, „Сентиментални рат и мир Моме Капора“, у издању СКЗ и Задужбине.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *