Мађарска: „Плати три милијарде долара – и купи убицу“

Пише Властимир Вујић

До сада највећи дипломатски скандал друге владе Виктора Орбана и Фидеса – Будимпешта је Бакуу испоручила Рамила Сахиба Сафарова, осуђеног 2006. године због свирепог убиства јерменског генерала

 

Рамил Сафаров, убица са секиром, у Бакуу је дочекан као херој

Апсолутно владајући десничарски Фидес и његов контроверзни председник Виктор Орбан (који је и премијер државе), Мађарској и свету готово свакодневно приређују скандал за скандалом. Најновији у низу збио се 31. августа. Тог дана Будимпешта је Бакуу изручила Азербејџанца Рамила Сахиба Сафарова (35), осуђеног 2006. године (претходно од 19. фебруара 2004. притвореног) због свирепог убиства Јермена Гургена Макаријана и убиства у покушају његовог сународника Хајка Микучјана – на доживотни затвор. Сва тројица (иначе војни поручници), налазила су се у Мађарској на курсу за језик у оквиру НАТО-а! Сафаров (који је учествовао и у борбама код Нагорно Карабаха), није могао да се помири с чињеницом да један јерменски официр, који је војнички победио Азербејџан, спава у суседној соби будимпештанског колегијума „Миклош Зрињи“ где су боравили. Купио је секиру и брутално га убио на спавању одсекавши му главу!? Другом Јермену секиром је повредио грудни кош и карлицу. Приликом завршне речи на суђењу, изјавио је да се не каје због чина који је урадио!…
Дан касније, 1. септембра, по повратку у Баку, сходно Европском споразуму из Стразбура 1983. године (који се односи на транспорт особа које су осуђене и њихов наставак служења казне у депортованој земљи), Сафарову, не да није продужено тамничење, већ га је одмах чекао декрет председника државе Илхама Алијева о помиловању(?!), решење Министарства одбране о додели стана и акт о унапређењу у чин – мајора! Док је истог поподнева ишао на главноградско меморијално гробље да на три војничка споменика положи венце – грађани Бакуа хорски су клицали његово име и поздрављали га бурним аплаузом!…

Тајни јунски преговори Орбана и Алијева у Азејберџану

ПРЉАВИ СЦЕНАРИО ФИДЕСА

[restrictedarea] Као одговор на ослобађање Сафарова, јерменски председник Саркисјан саопштио је да његова земља „прекида дипломатске односе и све званичне везе са Мађарском“. Више од хиљаду Јермена, због одлуке Будимпеште о изручивању Азербејџану Сафарова осуђеног за убиство Макаријана, жестоко је протестовало испред Конзулата Мађарске у Јеревану. Демонстранти су (упркос присуству полиције), с објекта скинули и запалили мађарску заставу, а зграду Конзулата гађали јајима и парадајзом, оптужујући Будимпешту да је с Бакуом направила класичан финансијски „дил“. На згради Конзулата оставили су и два транспарента – „Плати три милијарде долара и купи – једног убицу“ и „Мађарска је продала своју душу“. Социјалдемократска партија Јерменије подвукла је да је овај потез Мађара још једно у непрекидном ланцу лицемерства Орбанове владе. „Мађарска, с једне стране, константно себе самопромовише као представника европских вредности, док с друге, не само да перманентно заобилази, већ и тргује истином“! – истичу јерменске социјалдемократе. У сличном тону реаговало је и Министарство за дијаспору у Јеревану, Национални савет америчких Јермена (АНЦА) и министар правосуђа Јерменије Храир Товнасјан (који после премијера Орбана, најодговорнијег за скандалозну одлуку о изручењу Сафарова – сматра мађарског колегу по рангу Тибора Наврачића), јер је морао да зна да ће уступањем окрутног злочинца његовој матичној земљи наступити управо такав сценарио какав се и одиграо. Протестовали су и припадници јерменске националне мањине који живе у Мађарској, а све опозиционе партије у мађарском Парламенту и цивилна удружења послала су Јеревану поруку којом је био насловљен протест неколико хиљада људи на Кошутовом тргу због изручења Сафарова Азербејџану – „Тражимо опроштај од јерменске нације и целога света“!
А „клупко“ прљавог Фидесовог сценарија почело је да се одмотава – само по себи. Прво је азербејџански дипломата Захид Оруј признао да је Баку билатералне односе с Будимпештом подигао на амбасадорски ниво само из једног јединог разлога. Да би олакшао ослобађање Рамила Сафарова! Карте је до краја отворио Новруз Мамадов, саветник за спољну политику председника Азербејџана Алијева. „Тајни преговори о преузимању Сафарова с Будимпештом су трајали равно годину дана и у њима је кључну улогу имао Виктор Орбан! Приликом јунског боравка премијера Мађарске у Бакуу све је завршено“, подвукао је Мамадов.

НАФТА ЗА ЧАСТ
Није дуго под велом тајне био ни садржај онога што су Алијев и Орбан у јуну парафирали. Баку се обавезао да ће до 2015. за три милијарде долара купити мађарске државне обвезнице – милијарда по години (после чега је Орбан одмах наставио раније започету игру „жмурке“ са ММФ-ом, одбивши његов кредит с образложењем „таквим приступом и под таквим условима – не“, чиме је још једном у очима обичних грађана пред предизборну годину – постао „неуморни борац“ за финансијску самосталност Мађарске!). Даље, Алијев му је потврдио да ће нафтно-гасни крак „Набуко“ (чији ће цевовод, између осталих, пунити и азербејџански енергенти) – пролазити кроз Мађарску, док ће трећи услов из Споразума бити испуњен у марту 2013. године. За седам месеци у азербејџанском главном граду изградиће се (и отворити) велики мађарски Бизнис центар (с пословним клубом), који ће омогућити знатно лакши приступ мађарских производа не само на азербејџанско, него и на сва остала тржишта бивших република СССР, данас самосталних држава!
И за крај. Будимпешта, осим с Бакуом, увелико (тајно) преговара и са Анкаром! Препуштањем Сафарова Азербејџану, готово у исто време на пештански Кошутов трг из Турске је стигла вест да су после двонедељног заробљеништва у Дамаску, ослобођена тројица Мађара – сви рано пензионисани полицајци – које су као таоце држали сиријски побуњеници, јер су оптужени да су (и ако званично експерти за дресирање паса) – радили за владу председника Асада. А уз Саудијску Арабију, Катар и САД, Турска је највећи савезник антирежимских снага у рату у Сирији. Какав је њен контакт с побуњеницима, сведочи и овај пример.

[/restrictedarea]

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *