„Кони 2012“: Глобална пропагандна жутица

Пише Биљана Ђоровић

Бројни коментатори у свету тврде да је права позадина сложене операције са филмом „Кони 2012“ ( названим и „државна пропаганда за нову генерацију“) настојање САД-а да пронађе упориште и изговор како би се домогао невероватно богатих ресурса Централноафричког блока

 

Мастурбационим егзибиционизмом на улицама Сан Дијега, ломљењем аутомобила, привођењем од стране полиције и психијатријском експертизом стања у којем се нашао Џејсон Расел, редитељ филма „Кони 2012“ почетком ове недеље, кулминирао је фијаско актуелног експеримента глобалиста – испробавање домета најновије пропагандне матрице осмишљене превасходно за припаднике „Фејсбук“ генерације, чијом је масовном акцијом требало да буде отворен пут за војну интервенцију САД-а у Африци, овог пута изведену по диктату јавности.

МИСИЈА „НЕВИДЉИВЕ ДЕЦЕ“
Реч је о масовној психолошко пропагандној операцији која за своју окосницу има 29-минутни „документарни“ филм „Кони 2012“, настао под окриљем америчке добротворне организације „Невидљива деца“ из Сан Дијега, чија је мисија од 2003. године (како стоји на вебсајту ове организације) да  „подигне свест о злоделима Џозефа Конија, ‘једног од највећих ратних злочинаца’, вође организације ‘Божја војска отпора’, основане 1987. године на североистоку Уганде“. Организација иначе  делује са амбицијом свргавања председника Уганде Јовери Мусавенија и преузимања власти. Наратор и уједно редитељ филма Џејсон Расел упознаје публику са стравичним искуством сведока и очевица: младића из Уганде (чији је брат пре девет година био зверски убијен од стране Конијевог одреда смрти), чији би исказ допуњен фотографијама требало да обезбеди поузданост тврдњи да је реч о новом Хитлеру и самој инкарнацији зла, Џозефу Конију, чија војска попуњава своје редове отмицама дечака, а сексуалне апетите задовољава на отетим девојчицама. Фотографије дочаравају како изгледају припадници војске који не пристају на слепу покорност вођи, као и цивили који су се нашли на његовом путу: мачетама и сабљама одсецају им се носеви, делови носа, ушне шкољке и уста. Бруталност и насиље, по овом филму, основна су одлика деловања монструма Конија у целокупној зони у којој се креће „Божја војска отпора“ која покрива Уганду, ДР Конго, Централноафричку Републику и Јужни Судан. Оданост вођи отета деца, њих око 30.000, често, каже се у филму, морају да доказују убијањем својих родитеља. Конијево хапшење и привођење Међународном суду правде у Хагу, каже у филму Џејсон Расел, је нешто око чега би сви морали да се сложимо, при чему поставља и рок за извршење ове акције: 31. 12. 2012, а да би једна таква акција могла да буде спроведена амерички маринци морају да се укључе и помогну војсци Уганде.

[restrictedarea]

Порука филма изазвала је буру одушевљења председника САД-а Барака Обаме, главног тужиоца Међународног кривичног суда у Хагу Луиса Морена Окампа и ешалона славних које, разуме се, предводи Анђелина Џоли, која је после муњевитог успеха филма који је од његове промоције 5. марта видело око 90 милиона људи изјавила да „не познаје више никога ко данас не мрзи Конија“.  Џорџ Клуни је завапио: „О мој Боже, председник би морао да војно интервенише у Судану“. Селебрити су у хору  видели војну интервенцију САД-а као једино решење за спас сироте афричке деце: Опра Винфри, Марк Зукерберг, Бил Гејтс …
Филм је направљен са амбицијом да читав свет претвори у простор на којем би се јавност мобилисала за акцију укључења маринаца САД-а у операцији хватања и изручења новопромовисаног „Хитлера“: билборди са ликом Џозефа Конија, комплети постера са његовим ликом, наруквице са његовим именом, реквизити су који би требало да постану најтраженији у свету како би допринели реализовању нове војне интервенције у коју је већ укључено 100 америчких командоса који су се тим поводом, од новембра 2011. године, одлуком Беле куће, а без сагласности америчког Конгреса, стационирали у Уганди.

НАВОДНО НЕЈАСНИ ЦИЉЕВИ ИНТЕРВЕНЦИЈЕ
Филм је, међутим, упркос подршци славних, огромној посећености на каналу „Ју тјуб“ и оствареној заради убрзо био изложен бројним критикама због своје основне поруке, методологије и финансијске нетранспарентности рада организације „Невидљива деца“.
Серија јавног приказивања филма отказана је у Уганди када су љутити гледаоци у граду Лира, на северу Уганде, гађали платно каменицама одбијајући да даље присуствују његовој пројекцији. Виктор Очен, директор НВО „Африкан јут иницијатив нетворк“ у Уганди, изјавио је тим поводом за „Национал пост“ да су нетачне приче да светска јавност није упозната са деловањем ЛРА и Џозефом Конијем, као и да филм не репрезентује савременост Уганде, већ говори о нечему што се догађало 2002-2003. године. Подстицање на војну интервенцију, сматра Очен, може довести до тога да отети припадници Конијеве војске буду убијени од стране интервенциониста. Бројни појединци постављају питање шта је прави циљ сугерисане војне интервенције, а огромно незадовољство изазвано је идејом да се Кони промовише на начин на који се то чини са категоријом славних (селебритис). „Људи, каже Очен, постављају питање: како можете да тражите од нас да учинимо славним човека који нас је убијао, који је отимао нашу децу. То је увреда коју нећемо трпети. Свако ко буде виђен у мајици са Конијевим ликом биће бачен у реку Бели Нил.“
На каналу „Ју тјуб“ огласио се и премијер Уганде  Амама Мбабази како би се супротставио „лажном утиску о Уганди који се ствара филмом ‘Кони 2012’ који је за само недељу дана приказивања на овом каналу забележио 82.901.269 посета“. У деветоминутном видеу премијер је између осталог рекао да филм ‘Кони 2012’ не представља садашњу ситуацију у Уганди… „Уганда је данас модерна земља у развоју у којој влада мир, стабилност и сигурност. Џозеф Кони се после 2006. године не налази у Уганди… Према извештајима УН и ЦИА-е његова војска је готово уништена. Од десетине хиљада бораца сведена је на неколико стотина људи стационираних у Централноафричкој Републици и ДР Конгу. Војска Уганде поразила је ЛРА у Уганди 2006. године и Кони је тада повукао своју базу у Јужни Судан, а после тога је влада Уганде поднела пријаву Међународном суду правде у Хагу који је издао налог за хапшење Конија и шест његових сарадника. Договорили смо се тада са владом Судана да влада Уганде ангажује своје трупе на територији Судана против Конијеве ЛРА и она је тада побеђена.“

БРЕНДИРАЊЕ ВОЈНЕ ИНТЕРВЕНЦИЈЕ САД-а
Бројним истраживачима није, међутим, промакла права позадина операције „Кони 2012“. Мајкл Косудовски, покретач и геополитички аналитичар сајта „Глобал рисерч“, говори да би филм требало да буде увод у нову интервенцију у региону (Судан, Руанда, Демократска Република Конго, Сомалија, Етиопија), „земљама у којима су под покровитељством САД-а грађански ратови у току последњих 20 година довели до више од осам милиона смртних случајева: САД траже упориште како би се домогле невероватно богатих ресурса Централноафричког блока у даљим маневрима усмереним на сузбијање регионалне хегемоније коју је на овом простору освојила Кина. Демократска Република Конго (ДРК) је један од највећих светских региона чија влада не функционише ефикасно. Конго поседује огромне наслаге дијаманата, кобалта, бакра, урана, магнезијума и калаја, које обезбеђују зараду од преко 1 милијарде долара у злату сваке године Сасвим је могуће да САД значајно повећају своје присуство у Конгу под изговором хапшења Џозефа Конија“ (Нил Боуви, милосрђе и брендирање: „Подршка за америчку војну интервенцију у Централној Африци“, „Глобал рисерч“, 14. јануар 2012). Својом недавном одлуком о слању специјалних морнаричких снага у Уганду како би вршиле обуку припадника војске Уганде не само за борбу против Конија већ и за деловање у Ал Шабабу у Сомалији, Пентагон је потврдио да се Џозеф Кони користи као изговор за директну војну интервенцију у пет афричких земаља, каже Косудовски. Слање америчких маринаца у Африку се реализује као „део задатака нове јединице за посебне намене – Марине еир граунд таск форс 12, стациониране у бази Сигонела на Сицилији“, који ће дистрибуирати мале тимове широм афричког континента. Иницијатива је покренута 2011. године  „као део напора да се афричке војне снаге припреме за антитерористичке операције“ под вођством САД-а. Оно што ова иницијатива такође подразумева је директно учешће војске Уганде и специјалних снага у грађанском рату у Сомалији:…„Војници на обуци ће користити стечена знања у лову на одбеглог команданта ЛРА Џозефа Конија, где год да се он налази, и у ратом разореној Сомалији“, рекао је потпуковник Народне одбрамбене армије Уганде,  Ричард Ц. Вакајиња, у посебном саопштењу за штампу („Старс енд страјпс“, 15. март 2012).

„ДРЖАВНА ПРОПАГАНДА ЗА НОВУ ГЕНЕРАЦИЈУ“
Главни циљ који су планери операције „Кони 2012“ желели да постигну је даље успостављање модела за пропагандно деловање којим ће се омогућити утемељење Новог светског поретка у духу непрекидне мобилизације и промена креираних од стране пропагандиста за нове генерације компјутерских „домородаца“. Како су то уочили активисти „Вигилант репортса“ психолошка операција масовне обмане примењена у случају „Кони 2012“ деловала је на основу агенде која је користећи психологију требало не само да омогући нову војну интервенцију на Афричком континенту, већ и да та интервенција буде изведена на захтев народа. У питању је специјална психолошка операција – експеримент осмишљен специјално за „Фејсбук“ генерацију у тренутку када још увек није разбијена илузија о спонтаности „арапског пролећа“, у чијем је спровођењу, како се показује, централну улогу играло „Удружење за омладинске покрете“ (АYМ ), које је учествовало у припремању од стране Стејт департмента САД-а, тренираних, финансираних и опремљених демонстраната, годинама пре него што је дошло до реализације тзв. „арапског пролећа“.  Са Викиликсовим телеграмима ушли смо у екстатичну фазу непрекинутих циклуса изненадних, неочекиваних и до сада невиђених акција, чији је циљ крах националних држава и формирање светске владе на рушевинама цивилизације и самог човековог бића. Талас „арапског пролећа“ представљен као плима демократије, просперитета и уклањања једног Хитлера за другим, омогућио је да се у свеопштој конфузији уруше најпросперитетније државе Северне Африке и Средњег истока, сада претворене у клијенте Волстрита и Лондона, враћене у камено доба,  племенске и верске ратове. Организација „Невидљива деца“ тесно је  сарађивала у креирању своје обмане са УСАИД, агенцијом владе САД-а, која је омогућила да се успостави савремена империјалистичка мрежа, што потврђује чињеница да је организација „Невидљива деца“ 2010. године присуствовала самиту у Лондону, организованом под називом: „Стејт департмент и срећних 500 спонзорисаних од стране АYМ“ („Alliance for Youth Movements“).
За разлику од успеха који су постигли креатори „арапског пролећа“, „мозгови“ који стоје иза операције „Кони 2012“ доживели су прави фијаско, провоцирајући објављивање читавог низа аналитичких текстова о историји најстрашнијег бешчашћа: непрекидним континуираним геноцидима и страховитом пустошењу Африке. Противници квислинга у Србији могу да буду особито задовољни будући да се у овој неславној операцији инаугурисања нових манипулативних механизама брисања мозга човечанства на светској сцени изнова у правом светлу показао Међународни суд за ратне злочине и његов главни тужилац Окампо, као и Анђелина Џоли, за коју је истакнути борац за опстанак човечанства Алекс Џонс тражио да буде ухапшена због промоције ратова широм света, укључујући и најновију ујдурму са филмом „Кони 2012“. „Кони 2012“ је нова превара која би требало да омогући нови циклус војних интервенција у циљу пустошења Африке – закључио је Алекс Џоун, а „крвожедна мршава вампирица“, Анђелина Џоли, „монструм који продаје приче о геноциду“ требало би да се нађе у затвору. „Желим  свима да кажем ко си ти заиста – изјавио је Џонс у свом програму „Infowars.com“ – ти си монструм. Можда си корисни идиот, али сумњам. Мука ми је од тебе. Ти изгледаш као реанимирани леш. Али, није битно како изгледаш, него ко си суштински и како се понашаш. Ти си увреда и срамота за човечанство. Усвајајући сву ту децу представљаш се као брижна мајка, а ниси ништа до глобалистичка курва и требало би те ухапсити и довести пред суд правде, заједно са свим тим другим ратним криминалцима који заговарају инвазије и називају их хуманитарним операцијама. Јасно је да је ‘Кони 2012’ ђубре које би требало да омогући покретање нових прокси ратова“.
Експеримент „Кони 2012“ који је имао за циљ да устоличи нове пропагандне обрасце за ратове, али и да испита колико је одмакао процес „овцоизације“ човечанства, разоткривен је као ново бешчашће банкстера и њихове свите.

[/restrictedarea]

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *