17. новембар – ДА ЛИ ЈЕ УЛАЗАК У ЕУ ИНТЕРЕС СРБИЈЕ

Председник Демократске странке Србије  Војислав Коштуница заузео се за покретање расправе о томе да ли је у интересу Србије да постане чланица Европске уније пошто је, према његовој оцени, јасно да је услов за кандидатуру успостављање добросуседских односа са Косовом као независном државом.

Коштуница је рекао да су 22 земље ЕУ признале независност Косова, што је први спор Србије са Унијом, али да треба узети у обзир и проблеме са којима се ЕУ суочава а то су, како је навео, „економска криза и престанак проширења ЕУ“.

„Полако долази до раслојавања на прворазредне и другоразредне чланице а, бојим се, када је реч о Западном Балкану, и на трећеразредне државе… Ми сада треба да направимо салдо колико нас је досадашње кретање према кандидатури и једнострана примена економских споразума коштала, па да закључимо на основу тога шта је интерес Србије“, рекао је Коштуница.

Председник ДСС-а је оценио да је власт у Србији до сада срљала ка Европској унији, уз тврдњу да чланство у Унији нема алтернативу и да су питања Косова и уласка у тај савез два одвојена процеса.

„То нису два процеса, то су две повезане ствари. Чланство у ЕУ подразумева фактичко признање Косова, нормализацију односа Србије и Косова и добросуседске односе“, рекао је и додао да после „толико изгубљеног времена и велике цене“ треба видети шта је државни интерес.

Коштуница је оценио да Србија треба да сарађује са ЕУ, пре свега на економском плану, на начин на који то чине многе друге земље Европе и света, попут Норвешке и Швајцарске.

Он је указао да треба поставити и питање да ли ЕУ има алтернативу и да ли Србија може нормално да се развија и да се нормално живи и ради ако само сарађује са ЕУ.

„Мој одговор је – да, то је могуће“, рекао је Коштуница.

Говорећи о северу Косова, Коштуница је рекао да би власт у Београду морала да пружи много више подршке народу на барикадама јер су ти људи егзистенцијално угрожени и јер на миран начин показују да желе да остану део Србије.

„Камо среће да власт у Београду показује тај степен одговорности и бриге за то да Косово и Метохија остану у саставу Србије, који показују наши држављани у јужној покрајини… Власт треба да им помаже, уместо што на мала врата признаје институције нелегалне државе Косово“, рекао је он.

Лидер ДСС је критиковао поједине странке и део јавности да причама о неком новом егзодусу Срба настоје да застраше Србе на Косову и да се то ради како би се између Косова и Србије, до 9. децембра, утврдило „нешто што би имало озбиљне елементе државне границе“.

Према његовим речима, Србија треба да инсистира на новим преговорима са Приштином, који би били под покровитељством Савета безбедности УН, јер ће се тако цео проблем вратити у оквире Резолуције 1244, која поштује територијални интегритет Србије.

Говорећи о опцијама Србије у решавању косовског проблема, Коштуница је рекао да власт треба да настави да инсистира да је Косово део Србије и да већина земаља у свету није признала једнострано проглашену независност што је обавеза и према Уставу Србије, и према међународном праву.

„Питање Косова је и питање интегритета и суверенитета Србије, и поврх свега – нашег идентитета. Србија без Косова није исто што и са Косовом. Питање је колико је Србија без Косова и Србија?“, рекао је Коштуница.

4 коментара

  1. Prvo, ovo mi je prilika da kažem što mislim, o gospodinu Koštunici!
    A to je, gospodin Koštunica bio bi pravi drug i prijatelj i tko zna koliko bi bila bolja situacija danas za Srbiju da je stao i podržao Slobodana Miloševića kad su ga svi napadali. Tada je to bio jedino pravo pozitivan trenutak za očuvanje suvereniteta zemlje, ali kao što znamo to se nije dogodilo i izgubismo tolike godine kao i sve ostalo osim još svojih gaća, ali još ima nade?!!! Stoga kao što je to onomad bila jedna njegova ‘velika’ greška, nesmotren potez tadašnjeg gospodina Koštunice, a ne druga, tako on postaje sve bliži drugovima gospodi, moje lično ubeđenje, a verujem da je isto tako i njegovo, a samo on zna pravu istinu, ako se to tako može reči, jer sada se tek vidi kao i za vreme dok je bio predsednik da se iskreno zalaže za interese građana i zemlje, u pravcu i misli svakog poštenog građanina ove napaćene Srbije za njenim boljitkom i prosperitetom. Upravo ovaj predlog je ono nešto što je trebalo napraviti davno prije i dati poticaja onoj opciji koja za interes ima njeno veličanstvo gospodina građanina. Zrelog, odgovornog i samosvesnog…

  2. Dr Vojislav Koštunica bio je, nema nikakve sumnje, za promjenu socijalističkog sistema u jugoslaviji i Republici Srbiji, ono što bi se reklo “antikomunista” i naučnim istupima i političkim djelovanjem. Zato je i istaknut kao protivkandidat S. Miloševiću za predsjednika Srbije. Ali on se borio za višepartijski demokratski sistem a ne pošto poto za osvajanje vlasti. I to je dokazao kada je predao svoj mandat iako je mogao vrlo lako da i dalje ostane predsjednik Vlade, On je svim svojim dosadašnjim potezima daokazivao da je za r”rušenje starog političkog sistema”, ali nikako za rušenje države Srbije što nažalost njegovi protivnici naročito iz nekih stranaka uporno rade u interesu svojih donatora u dolasku na vlast kao stalni eksponenti onih međunarodnih faktora koji stalno pokušavaju, a u tomu i uspjevaju, da što više oslabe Srbiju kao državu. Jedan ih dio to radi vrlo svijesno, a oni ostali iz najivnosti i neznanja hvatajući se za floskulu :Evropska unija nema alternativu, što je, kada pogledamo kako nas Brisel stalno ucijenjuje, srljanje u potpunu ovisnost, predaju i amnestiju članica NATO pakta koji nas je onako stravično i bezrazložno bombardirao i uništavao. U ovome, kao i ranijim istupima, gospodin Koštunica ima apsolutno pravo i osobine istinskog rodoljuba i poželjnog patriote. Takvima se mogu povjeriti najviše državne funkcije.

  3. bogdan basaric

    Dr Kostunica stoji iza svog naroda. Brani dosledno celovitost Srbije. Pomogao je u kljucnom trenutku opstanak Republike Srpske. Velika greska,ovog vrsnog politicara,zove se Aleksandar Tijanic a nista manja ako ne i veca Rade Bulatovic. Zbog ove dvojice DSS,danas tavori u opoziciji.Ipak,Srbija nema spremnijeg politicara od dr Kostunice.

  4. Nije nepoznanica Vojino neslaganje sa Brozovim rezimom jos od tada je imao viziju moderne i drugacije Srbije.Voja je politicar kome pripisuju sporost kao osnovnu manu,mozda su u “pravu”ali pitam dali je moguce nesto brzo oporaviti sto je sistematski unistavano godinama a u zadnjih desetak godina i masovno opljackano,naravno da NIJE.O Vojinom postenju je izlisno govoriti sto se nebi moglo reci za trenutno vladajucu garnituru uz casne izuzetke.
    Nije tesko shvatiti da se vladajucoj koaliciji nesto jako zuri kad je u pitanju dobijanje statusa kandidature za radi ulaska u E.U.koju pokusavaju da prikazu kao jedinu spasonosnu opciju za Srbiju,bolje reci svoju licnu jer bi se tom kandiaturom stavilo do znanja “eto vidite sve sto smo uradili do sada bilo je u korist vase dobrobiti kao jedinog resenja”Nije iskljuceno a to je gotovo sigurno da ce se to i desiti 9.decembra jer zapad time zeli da odrzi vladajucu stranku
    na vlasti jer je evidentno da opozicija po ispitivanju jevnog mjenja ima ogromnu prednost,a problem Kosova jos nije resen a sa ovom garniturom ce to ici mnogo lakse,pa zar Ceda i Vuk nisu tipican dokaz i daj boze da su jedini ali….?To zagovaranje da Srbija ujdje u NATO nije bez razloga,jer sta ako boze pobedi opozicija koja je nastrojenija RUSIJI I KINI,a onda osta prostor u srcu Balkana u koi bi se eto mogla lako ubaciti Rusija,a to je vec veliki problem.Ne zelim da favorizujem Voju ali mislim da njegov sistem korak po korak uz striktno postovanje ustava i zakona,isturanje struke u prvi plan i poostrenu kaznenu politiku Srbiju moze vratiti sa ovog sunovrata.
    Za ovu stranputicu za koju se nezna koliko nas je dosad kostala,
    a jeste mnogo i koliku cenu jos treba da platimo namece se pitanje dali je to sto cemo dobiti vredno toga,ZASIGURNO NE pa se namece pitanje sta raditi?Odgovor sa nazire iz intervjua sa Dr.Kostunicom a preduslov su PROMENE,PROMENE……..

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *